Czy wymóg 80% gruntów pod okrywą w ramach ekoschematu można spełnić międzyplonem ozimym?

Nowością w tegorocznych zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich są ekoschematy. Nie są one obowiązkowe, ale brak ich zastosowania spowoduje otrzymanie przez rolników tylko podstawowych płatności. Skorzystanie z ekoschematów może pozwolić rolnikowi uzyskanie dopłat porównywalnych z tymi, które otrzymywał w poprzednich latach. Rolnicy mają wiele pytań dotyczących tego zagadnienia, a my wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przeprowadziliśmy webinarium "Ekoschematy w praktyce" podczas którego staraliśmy się na te pytania odpowiadać.
Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników spotkania zapytał czy w ramach ekoschematów wymóg utrzymania 80% gruntów pod pokrywą można spełnić międzyplonem ozimym.
Wymóg utrzymania 80% gruntów pod pokrywą można spełnić międzyplonem ozimym
Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu dowolny międzyplon ozimy, międzyplon ścierniskowy czy też wsiewka w uprawie głównym spełnia wymogi warunkowości i tym samym kwalifikuje się do płatności w ramach ekoschematu.
- My spełniamy wymogi warunkowości, takie działanie jest ekoschematem. Jest tylko taki jeden przykład, gdy nie może nim być, a mianowicie jest takie pojęcie "Ugór z uprawą" miododajną. I to ma być faktycznie ugór i on wtedy jest to tej kategorii liczony. Każdy taki hektar jest liczony za 1,5 hektara i to nie może być jednocześnie ekoschemat uprawy miododajnej. To tylko w tym przypadku, natomiast międzyplony jak najbardziej tak - wskazywał ekspert z CDR w Radomiu.
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:
Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?
Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?
Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?
Jak łączyć ekoschematy w 2023 roku?
Ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.