Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Czy wymóg 80% gruntów pod okrywą w ramach ekoschematu można spełnić międzyplonem ozimym?

Obrazek

Nowością w tegorocznych zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich są ekoschematy. Nie są one obowiązkowe, ale brak ich zastosowania spowoduje otrzymanie przez rolników tylko podstawowych płatności. Skorzystanie z ekoschematów może pozwolić rolnikowi uzyskanie dopłat porównywalnych z tymi, które otrzymywał w poprzednich latach. Rolnicy mają wiele pytań dotyczących tego zagadnienia, a my wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przeprowadziliśmy webinarium "Ekoschematy w praktyce" podczas którego staraliśmy się na te pytania odpowiadać.

Karol BujoczekGrzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała9 kwietnia 2023, 06:00

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników spotkania zapytał czy w ramach ekoschematów wymóg utrzymania 80% gruntów pod pokrywą można spełnić międzyplonem ozimym.

Wymóg utrzymania 80% gruntów pod pokrywą można spełnić międzyplonem ozimym


Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu dowolny międzyplon ozimy, międzyplon ścierniskowy czy też wsiewka w uprawie głównym spełnia wymogi warunkowości i tym samym kwalifikuje się do płatności w ramach ekoschematu.

- My spełniamy wymogi warunkowości, takie działanie jest ekoschematem. Jest tylko taki jeden przykład, gdy nie może nim być, a mianowicie jest takie pojęcie "Ugór z uprawą" miododajną. I to ma być faktycznie ugór i on wtedy jest to tej kategorii liczony. Każdy taki hektar jest liczony za 1,5 hektara i to nie może być jednocześnie ekoschemat uprawy miododajnej. To tylko w tym przypadku, natomiast międzyplony jak najbardziej tak - wskazywał ekspert z CDR w Radomiu.


CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?


Jak łączyć ekoschematy w 2023 roku?

Ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. CzekałaPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)