Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Darowizna działki budowlanej - co z opodatkowaniem VAT?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Gospodaruję na ok. 60 ha i jestem podatnikiem VAT. Planuję przekazanie córce działki o powierzchni 80 arów, na której jest ważna WZ z przeznaczeniem pod zabudowę. Czy taka darowizna działki budowlanej będzie opodatkowana VAT?

29 lipca 2021, 12:00
Darowizna części składowej przedsiębiorstwa czynnego podatnika VAT jest traktowana jako sprzedaż opodatkowana tylko w przypadku, gdy przy wcześniejszym nabyciu tego składnika przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Wynika to z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

W omawianym przypadku należy założyć, że przedmiotowa działka miała pierwotnie charakter rolny, zatem nabycie takiej działki „od zawsze” było zwolnione z VAT. Darowizna tej działki już z innym przeznaczeniem niż rolne będzie także zwolniona z VAT. Może się jednak zdarzyć, że działka pierwotnie wchodziła w skład zasobu AWRSP i np. w części nie była rolna i przy zakupie Agencja naliczyła VAT, a nabywca był podatnikiem czynnym. W takim przypadku darowizna tej działki – odpowiednio w całości lub w części będzie podlegała 23% VAT.

Roman Włodarz


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)