Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dlaczego ARiMR tak długo rozpatruje wnioski o dotacje z PROW?

Do naszej redakcji trafia wiele sygnałów od rolników, że ARiMR nie wyrabia się z rozpatrywaniem wniosków. Podczas wywiadu do czerwcowego wydania top agrar Polska zapytaliśmy szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o to, czy są jakieś sposoby aby przyśpieszyć procedury administracyjne.

Karol BujoczekGrzegorz Ignaczewski8 czerwca 2019, 10:13
top agrar Polska: Kolejny program, który miałaby uruchomić Agencja to nawadnianie, a mamy wiele sygnałów od rolników, że ARiMR nie wyrabia się ze złożonymi wnioskami. Szczególnie widać to w programach inwestycyjnych...

Jan Krzysztof Ardanowski: Dementuję. Nie ma żadnego zagrożenia utraty pieniędzy. Zasada n plus 3 pozwala na wydanie tych pieniędzy. Kto szybko daje, ten dwa razy daje. Przyspieszenie wypłat jest potrzebne, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że Agencja ma uwolnione rezerwy kadrowe, gdyż rolnicy składają e-wnioski.

top agrar Polska: Mamy ogłoszenie naboru na modernizację, a z ubiegłego roku ani jedna umowa nie została podpisana. Przyjmowanie nowych wniosków, kiedy stare jeszcze nie są rozpatrzone, mija się z celem...

J.K.A.: Złożone wnioski są rozpatrywane, nie mam wpływu na tempo tych prac.

top agrar Polska: Nie można przyspieszyć procedury administracyjnej?

J.K.A.: To jest prosta pokusa. Wszystkim szybko dać, nie sprawdzać. Jeżeli ktoś będzie nadmiernie liberalnie potraktowany i otrzyma ten, komu się nie należało, trzeba oddawać pieniądze. Pośpiech jest niebezpieczny. Przykładem jest dofinansowanie grup owocowo-warzywnych, bez kontroli, z pobłażaniem i do czego doszło? Musieliśmy oddać 1,2 mld złotych kary. Państwo musiało oddać, a nie rolnicy. Dlatego w całej Unii pilnuje się, by pieniądze unijne miały pokrycie w przepisach i nie było nadużyć. Inną sprawą jest, że wiele gospodarstw podchodzi zbyt optymistycznie do swoich wyników, potem się okazuje, że wielu rolników popada w tarapaty finansowe.

top agrar Polska: Inwestujący w modernizację mają problemy finansowe dlatego, że czekają na płatność czasem do roku...


J.K.A.: Widocznie są przyczyny formalno-prawne, powodujące, że rozliczenia tak długo trwają. Przy wszystkich nowych działaniach Agencja upraszcza procedury. Także na nowy okres finansowania odchodzimy od zaświadczeń na rzecz oświadczeń rolnika, za które każdy musi ponosić odpowiedzialność prawną. I trzeba się liczyć z konsekwencjami.

Cały wywiad z ministrem rolnictwa przeczytasz w czerwcowym wydaniu top agrar Polska. Zachęcamy do lektury i prenumeraty!Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)