Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dofinansowanie inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej - kiedy nabór wniosków?

Obrazek

Już od 28 września ARiMR będzie przyjmowała wnioski o dofinansowanie na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Zobacz szczegóły!

Michał Czubak21 września 2021, 14:51

O wsparcie na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej będą mogły ubiegać się dwie grupy beneficjantów. Do pierwszej z nich zaliczani są rolnicy, zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą zrealizować inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Dla nich ARiMR ma do 100 tys. zł pomocy, którą mogą otrzymać na: utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem (zwrot do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji) oraz wykonanie ogrodzenia.

W przypadku ogrodzenia stawki jednostkowe wynoszą:

  • 230 zł - koszt wykonania 1 metra bieżącego ogrodzenia;
  • 2 100 zł - koszt wykonania 1 bramy;
  • 710 zł - koszt wykonania 1 furtki.

Jest kasa dla spółek wodnych, ale...

Z pomocy nie są wyłączone spółki wodne lub ich związki. Jednak aby ubiegać się o dofinansowanie muszą one w większości składać się z członków, którzy są rolnikami posiadającymi grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników.

Ci rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 1 mln zł na zakup maszyn i urządzeń zapobiegających zniszczeniu gospodarstw przez podtopienie czy powódź. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Nabór wniosków potrwa od 28 września do 26 listopada 2021 r. Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można dostarczać do placówek Agencji osobiście lub przez upoważnioną osobę lub elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP, lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Michał Czubak
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Michał Czubak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)