Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dopłaty 2016 i 2017: czego mogą się spodziewać rolnicy?

04.05.2017

Drukuj

Dopłaty 2016 i 2017: czego mogą się spodziewać rolnicy?

Artykuł dostępny

Przez ostatnie lata Agencja przyzwyczaiła rolników do informowania na bieżąco na swoim portalu internetowym o statusie wypłaconych rolnikom pieniędzy. Teraz jest inaczej. Informacje na agencyjnym portalu pojawiają się rzadko, a informację o zaawansowaniu wypłaty rolnikom należnych płatności trzeba pozyskiwać indywidualnie z biura prasowego. Dlaczego? Odpowiedź znajdujemy w jednym z ostatnich komunikatów ARiMR: „Agencja dystansuje się od walki konkurencyjnej pomiędzy podmiotami świadczącymi usługi informatyczne oraz doniesień medialnych w tym zakresie. ARiMR jest zainteresowana prawidłowym działaniem systemu informatycznego, pozwalającym sprawnie wypłacać polskim rolnikom należne im dopłaty” - to cytat z informacji prasowej Agencji.

r e k l a m aIle pieniędzy wypłacono rolnikom?

Niemniej jednak z ostatniego raportu ARiMR wynika, że do końca kwietnia br. przekazano na konta bankowe rolników 14,9 mld zł w ramach płatności obszarowych za 2016 r. Pieniądze otrzymało 1,24 mln rolników, czyli dopłaty trafiły do ok. 95% tych, którym wydano decyzje o przyznaniu płatności.  Tyle, że w komunikatach agencyjnych rolnicy często mylą płatności obszarowe z dopłatami bezpośrednimi. Płatności obszarowe to wszystkie pieniądze do produkcji rolnej, do których rolnik się kwalifikuje, czyli dopłaty bezpośrednie, płatności ONW i rolnośrodowiskowe. I w 2016 roku razem jest to kwota 17, 5 mld zł. Natomiast dopłaty bezpośrednie to największa grupa pieniędzy w puli wszystkich płatności obszarowych, na które w 2016 roku przeznaczono 14,81 mld zł.

A zatem jeżeli ARiMR informuje, że wypłaciła już 14,9 mld zł w ramach płatności obszarowych, to znaczy, że do przelania na konta rolników ma jeszcze ok. 2,6 mld zł. Ile w tej kwocie jest pieniędzy na dopłaty bezpośrednie, ONW i rolnośrodowiskowe – tego z agencyjnego komunikatu już się nie dowiemy.


Pieniądze i decyzje będą na czas?

ARiMR zapewnia, że wszystkie decyzje o przyznaniu poszczególnych dopłat zostaną wydane najpóźniej do 20 czerwca, co ma umożliwić  realizację płatności w określonym w unijnym prawie terminie, czyli do końca czerwca br. To oznacza, że Agencji zostało na to 6 tygodni, z czego najbliższe dwa upłyną pod znakiem przyjmowania wniosków o dopłaty na 2017 rok. A w biurach powiatowych Agencji już zaczyna się wzmożony ruch.

Tradycyjnie rolnicy odkładają złożenie wniosku na ostatnią chwilę, ale w tym roku może być jeszcze gorzej, bo pogoda znacznie opóźniła wykonanie zasiewów roślin jarych i zabiegów ochrony oraz nawożenia. Trwają jeszcze siewy kukurydzy, a część działek rolnych można pomierzyć do dopłat dopiero po zasiewach. Znów więc będzie nerwowo w ostatnich dniach przyjmowania wniosków. Z ostatnich informacji, które uzyskaliśmy od ARiMR wynika, że do 25 kwietnia wnioski o płatności obszarowe na 2017 rok złożyło 143328 uprawnionych rolników i producentów rolnych.   bcz

Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Początek negocjacji w Luksemburgu, czyli bój o Wspólną Politykę Rolną

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii