Dopłaty 2017: najmniej wniosków w historii

Dopłaty 2017: najmniej wniosków w historii

Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa podsumowała tegoroczną kampanię przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie, ONW, programy rolnośrodowiskowe. W tym roku o płatności ubiega się najmniej rolników w całej historii dopłat bezpośrednich w Polsce.

r e k l a m a

Nieco ponad 1,34 mln rolników złożyło w 2017 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie. To o 11 tys. mniej niż w roku ubiegłym i najmniej w całej historii dopłat bezpośrednich w naszym kraju – czyli od 2004 roku. W porównaniu z rokiem 2005, kiedy to nasi rolnicy złożyli ponad 1,483 mln wniosków, ubyło nam aż 143 tys. gospodarstw!

W tym roku tradycyjnie już najwięcej wniosków wpłynęło do ARiMR w woj. mazowieckim – ponad 205 tys., a najmniej w woj. lubuskim, gdzie o dopłaty ubiega się niespełna 20 tys. czyli dziesięciokrotnie mniej niż na Mazowszu.


ONW na stałym poziomie

Złożone w tym roku prawie 750 tys. wniosków o płatności ONW to wynik nie odstający od średniej wieloletniej – w poprzednich latach liczba rolników wnioskujących o wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania również utrzymywała się na poziomie zbliżonym do tej wartości. Najwięcej wniosków o to wsparcie – ponad 144 tys. – wpłynęło do biur powiatowych ARiMR na Mazowszu, najmniej – zaledwie 7 tys. – na Opolszczyźnie.

Ekologia i rolnośrodowiskowe

W skali całego kraju rolnicy złożyli 10,8 tys. wniosków o płatności do rolnictwa ekologicznego, jednak w praktyce ekologicznych gospodarstw mamy więcej. Część z nich ubiega się jeszcze o wsparcie w ramach starego programu rolnośrodowiskowego. Według danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S), na koniec 2016 roku mieliśmy w kraju 22,5 tys. gospodarstw ekologicznych, a powierzchnia upraw objętych tym systemem gospodarowania wynosiła ponad 530 tys. ha. Najwięcej gospodarstw ekologicznych mamy w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

O płatności z tytułu realizacji pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych (czyli PROW 2014-2020) ubiega się w tym roku 37,7 tys. gospodarstw, a 36,3 tys. gospodarstw wciąż realizuje zobowiązania rolnośrodowiskowe z PROW 2007-2013.

Zaliczki już w październiku?

Wypłata płatności ONW, ekologicznych i rolnośrodowiskowych może ruszyć już w połowie października. ARiMR zapowiada także, że będzie wypłacać także od 16 października zaliczki na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich. Zgodnie z unijnymi przepisami, Agencja może zaliczkować nawet do 70% należnych rolnikowi dopłat – jednak o tym, czy będzie to 70% czy może mniej ma zadecydować Minister Rolnictwa.

Więcej o planowanej wypłacie zaliczek przeczytasz w rozmowie z prezesem ARiMR Dariuszem Golcem.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii