Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dopłaty 2017: najmniej wniosków w historii

26.07.2017

Drukuj

Dopłaty 2017: najmniej wniosków w historii

Artykuł dostępny

Nieco ponad 1,34 mln rolników złożyło w 2017 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie. To o 11 tys. mniej niż w roku ubiegłym i najmniej w całej historii dopłat bezpośrednich w naszym kraju – czyli od 2004 roku. W porównaniu z rokiem 2005, kiedy to nasi rolnicy złożyli ponad 1,483 mln wniosków, ubyło nam aż 143 tys. gospodarstw!

r e k l a m aW tym roku tradycyjnie już najwięcej wniosków wpłynęło do ARiMR w woj. mazowieckim – ponad 205 tys., a najmniej w woj. lubuskim, gdzie o dopłaty ubiega się niespełna 20 tys. czyli dziesięciokrotnie mniej niż na Mazowszu.


ONW na stałym poziomie

Złożone w tym roku prawie 750 tys. wniosków o płatności ONW to wynik nie odstający od średniej wieloletniej – w poprzednich latach liczba rolników wnioskujących o wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania również utrzymywała się na poziomie zbliżonym do tej wartości. Najwięcej wniosków o to wsparcie – ponad 144 tys. – wpłynęło do biur powiatowych ARiMR na Mazowszu, najmniej – zaledwie 7 tys. – na Opolszczyźnie.

Ekologia i rolnośrodowiskowe

W skali całego kraju rolnicy złożyli 10,8 tys. wniosków o płatności do rolnictwa ekologicznego, jednak w praktyce ekologicznych gospodarstw mamy więcej. Część z nich ubiega się jeszcze o wsparcie w ramach starego programu rolnośrodowiskowego. Według danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S), na koniec 2016 roku mieliśmy w kraju 22,5 tys. gospodarstw ekologicznych, a powierzchnia upraw objętych tym systemem gospodarowania wynosiła ponad 530 tys. ha. Najwięcej gospodarstw ekologicznych mamy w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

O płatności z tytułu realizacji pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych (czyli PROW 2014-2020) ubiega się w tym roku 37,7 tys. gospodarstw, a 36,3 tys. gospodarstw wciąż realizuje zobowiązania rolnośrodowiskowe z PROW 2007-2013.

Zaliczki już w październiku?

Wypłata płatności ONW, ekologicznych i rolnośrodowiskowych może ruszyć już w połowie października. ARiMR zapowiada także, że będzie wypłacać także od 16 października zaliczki na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich. Zgodnie z unijnymi przepisami, Agencja może zaliczkować nawet do 70% należnych rolnikowi dopłat – jednak o tym, czy będzie to 70% czy może mniej ma zadecydować Minister Rolnictwa.

Więcej o planowanej wypłacie zaliczek przeczytasz w rozmowie z prezesem ARiMR Dariuszem Golcem.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii