Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty 2017: Wiemy, ile wniosków jest w ARiMR!

Obrazek

Minister Jurgiel nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przedłużenia naboru o miesiąc. Tymczasem do końca ustawowego terminu przyjmowania wniosków o dopłaty na 2017 rok pozostały zaledwie 4 dni. Wiemy, ilu rolników już złożyło dokumenty. Czy pozostali zdążą?

Bartłomiej Czekała11 maja 2017, 12:53

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 10 maja zarejestrowano 885 tys. złożonych przez rolników wniosków. Nie wiadomo, ile dokumentów zostało wysłanych pocztą do ARiMR. Ale nie licząc tych, które są w drodze, oznacza to, że jeszcze ok. 470 tys. rolników musi w ciągu najbliższych 4 dni roboczych (czwartek, piątek, sobota i poniedziałek) złożyć w biurach powiatowych Agencji dokumenty, by nie narazić się na potrącenie 1% należnych dopłat za każdy dzień spóźnienia.

W biurach ARiMR jest tłoczno i nerwowo, ale oczy rolników skierowane są na Warszawę i ministra Jurgiela, który dziś ma podjąć decyzję, czy wydłuży czy też nie do 15 czerwca termin przyjmowania wniosków o dopłaty. Przypomnijmy, że taką możliwość dał Polsce i pozostałym krajom członkowskim unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Na decyzję ministra Jurgiela czeka także ARiMR. W komunikacie skierowanym do nas Biuro prasowe Agencji informuje:

„Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w przypadku gdy Komisja Europejska upoważni Rzeczpospolitą Polską do przedłużenia terminu, minister właściwy do spraw rozwoju wsi może określić, w drodze rozporządzenia, dłuższy termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu w danym roku, mając na względzie okoliczności, którymi kierowała się Komisja Europejska, upoważniając do przedłużenia tego terminu, oraz umożliwienie otrzymania przez rolników należnych im płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu.
 
Mając powyższe na uwadze należy wyraźnie podkreślić, że decyzja o przedłużeniu terminu do składania wniosków o przyznanie płatności nie należy do kompetencji ARiMR”.

oprac. bcz

CZYTAJ TAKŻE:

 


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy