Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dopłaty 2018: Czwórka z plusem i zaliczki dla rolników

17.05.2018

Drukuj

Dopłaty 2018: Czwórka z plusem i zaliczki dla rolników

Artykuł dostępny

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami od 2018 r. wszystkie wnioski o dopłaty bezpośrednie muszą być składane przez Internet. W tym celu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stworzyła specjalną aplikację eWniosekPlus, która w łatwy i intuicyjny sposób ma przeprowadzić rolników przez całą procedurę. Jednocześnie dla tych rolników, którzy co roku składają taki sam wniosek, przygotowano możliwość złożenia oświadczenia, że w ich gospodarstwie nie ma żadnych zmian.

r e k l a m aRuszyła także kampania informacyjna o zmianach a rolnikom bez dostępu do komputerów zapewniono pomocy i wsparcie techniczne. Wniosek w formie papierowej mogli złożyć jedynie ci rolnicy, którzy nie byli w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogli skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR. Mimo takich ułatwień obawy o skuteczność tegorocznej akcji zbierani wniosków były bardzo duże.

– Kiedy uruchamialiśmy program miałem obawy czy się powiedzie. Ale dzisiaj mogę powiedzieć, że rolnicy spisali się na czwórkę z plusem i jestem mile zaskoczony, że dobrze poszło. 1 mln 150 tys. wniosków zostało złożonych, z tego ponad 750 tys. poprzez eWniosekPlus. Zostało jeszcze 200 tys. wniosków – mówił w poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na antenie TVP INFO.

Polecany artykuł

Jurgiel: Decyzja rządu ws. budowy płotu będzie pozytywnaZdaniem ministra tegoroczne doświadczenia rolników spowodują, że w przyszłym roku nie będą chcieli składać wniosków inaczej niż przez Internet, bo przekonali się, że dzięki temu jest szybciej i sprawniej.

Wspólna sprawa

Minister Jurgiel podkreślił pomoc jaką rolnicy otrzymali od administracji rządowej, ODR-ów, punktów informacyjnych ARiMR oraz organizacji rolniczych.

– Wszyscy postawili chyba sobie za cel żeby się udało i myślę, że 4+ a w następnym roku będzie 5 – powiedział minister Jurgiel, który jednocześnie zaapelował, żeby teraz wnioski składać jak najszybciej i nie czekać na ostatnią chwilę, czyli do 15 czerwca.

Co dalej?

Jednocześnie szef resortu rolnictwa złożył ważną deklarację dotyczącą wypłacania dopłat bezpośrednich w tym roku.

W sierpniu będzie wniosek ministra rolnictwa, aby w 2018 r. wypłacić rolnikom 50% zaliczki – powiedział minister Jurgiel. Jego zdaniem większe zaliczki między 50 a 80% zależą od sytuacji pogodowej. W ubiegłych latach występowały klęski żywiołowe więc Komisja Europejska bez większych kłopotów godziła się na większe zaliczki. – Ja chciałbym, żeby był pogoda i urodzaj i żeby nie trzeba było używać takich argumentów pogodowych- podsumował K.Jurgiel.  wk

Fot. Sierszeńska

ZOBACZ TAKŻE:  Wiceminister Ryszard Zarudzki ocenia aplikację eWniosekPlus

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

Watch the video

Wniosek o dopłaty przez Internet nie taki straszny – przekonaj się sam!

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii