Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dopłaty 2019: Nie masz zmian we wniosku? Złóż oświadczenie!

08.01.2019

Drukuj

Dopłaty 2019: Nie masz zmian we wniosku? Złóż oświadczenie!

Artykuł dostępny

Rząd przyjął dziś projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

r e k l a m a

Sprawa dotyczy rolników, którzy nie dokonują zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego. Projektowane przez Rade Ministrów przepisy przewidują możliwość składania oświadczeń zastępujących wnioski o przyznanie płatności w szczególności przez rolników, którzy w 2018 r. wnioskowali wyłącznie o:
  • jednolitą płatność obszarową,
  • płatność za zazielenienie,
  • płatność dodatkową,
  • płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu,
  • płatność do owiec,
  • płatność do kóz lub płatność niezwiązaną do tytoniu.
Dodatkowo powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. musiała wynosic mniej niż 10 ha.

.Przypomnijmy, że rok temu z takiej możliwości skorzystało ok. 401 tys. rolników, czyli około 30 proc. wszystkich beneficjentów. Według szacunków ARiMR i MRiRW w tym roku może to być podobna liczba.

Zdaniem resortu rolnictwa wprowadzone w 2018 roku rozwiązaniu uprościły procedurę dotycząca składania wniosków o płatność. Było to niezbędne ze względu na konieczność wypełnienia obowiązku wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku (GSAA) nałożonego na państwa Unii Europejskiej.

Na mocy podjętej dziś decyzji rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca 2019 roku. Oznacza to, że miesięczny okres poprzedzający podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności.

Ułatwieniem przy wypełnianiu wniosków w formie elektronicznej będzie z pewnością przesłanie do rolników, przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, częściowo wypełnionych wniosków w formie papierowej wraz z materiałami graficznymi.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

Zobacz wideo

Wniosek o dopłaty przez Internet nie taki straszny – przekonaj się sam!

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii