Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty 2023: Czy program rolno-środowiskowo-klimatyczny można łączyć z ekoschematami?

Obrazek

Nowością w tegorocznych zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich są ekoschematy. Nie są one obowiązkowe, ale brak ich zastosowania spowoduje otrzymanie przez rolników tylko podstawowych płatności. Skorzystanie z ekoschematów może pozwolić rolnikowi uzyskanie dopłat porównywalnych z tymi, które otrzymywał w poprzednich latach. Rolnicy mają wiele pytań dotyczących tego zagadnienia, a my wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przeprowadziliśmy webinarium "Ekoschematy w praktyce" podczas którego staraliśmy się na te pytania odpowiadać.

Karol BujoczekGrzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała10 kwietnia 2023, 06:00

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników spotkania zapytał czy jeśli do 2025 roku ma program rolnośrodowiskowy, z którego musi się wywiązać, to czy może skorzystać z ekoschematów.

Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu jest to możliwe, ale trzeba zestawić swojej zobowiązania z programu rolno-środowiskowo-klimatycznego z możliwościami, które mają poszczególne wariantu w ramach ekoschematu Rolnictwo Węglowe.

- Pokazywałem podczas mojej prezentacji, że można łączyć ekoschematy z programem rolnośrodowiskowym. Program rolnośrodowiskowy jest zobowiązaniem wieloletnim. A zatem nasz widz musi zobaczyć, jakie ekoschematy może dołączyć do swojego zobowiązania rolnośrodowiskowego - mówił ekspert


Przypomnijmy, że ekoschematy
 można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Archiwum TAP

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)