Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty 2023: Czy stosowanie i mieszanie z glebą pomiotu kurzego zalicza się do ekoschematów?

Obrazek

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok trwa w najlepsze i według nieoficjalnych informacji zostanie wydłużona do 30 czerwca. To dobra decyzja, bo wiosenne prace polowe z powodu pogody są opóźnione, a rolnicy dopiero po ich zakończeniu siadają do wypełniania wniosków. W tym roku nowością są ekoschematy, a jedną z ich praktyk jest rozrzucanie i mieszanie obornika z glebą. Czy także pomiot kurzy się zalicza do tego ekoschematu?

Bartłomiej Czekała23 kwietnia 2023, 05:00

Mogli się tego dowiedzieć uczestnicy naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce", które prowadzili: redaktor naczelny TAP Karol Bujoczek oraz redaktor i ekspert ds. polityki rolnej i funduszy unijnych Grzegorz Ignaczewski. Naszym ekspertem ds. ekoschematów był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, który starał się odpowiedzieć na każde z pytań zadanych przez uczestników.

Czy pomiot kurzy = obornik w ekoschematach?


Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy stosowanie pomiotu kurzego również możemy zaliczyć w ramach ekoschematu dotyczącego wymieszania obornika z glebą.

Nasz ekspert wskazał, że w ekoschematach jest mowa o oborniku, ale pomiot kurzy jest też nawozem naturalnym, pochodzenia odzwierzęcego, stałym, więc może być zaliczony.

Karol Bujoczek dopytał, czy w tym ekoschemacie są określone minimalne dawki tych nawozów, bo maksymalne, wiemy, wynikają z innych przepisów.

- Nie ma właśnie podanych minimalnych dawek. Mówi się o właściwej dawce, bo to jest tak, jeżeli mamy np. obornik od brojlerów, to brojler indyczy potrafi dać obornik, który ma 42 proc. azotu. Więc wówczas nie więcej jak 4,3-4,5 t/ha można dać tylko ze względu na program azotanowy i więcej nie wolno dawać tego mocnego. Ale jeżeli mamy taki słaby obornik słomiasty, który ma 3 proc. azotu, to wtedy możemy dać nawet i 50 t/ha. Nie jest to precyzyjnie określone. Tutaj jest oczywiście taka pokusa, żeby dawać po 3 t/ha filmować, przeorywać. Nie wiem, czy jest sens takie małej dawki dawać, bo jednak musimy potem jechać to wszystko wymieszać, prawda? Ale już w przypadku, gdy to robicie, jak najbardziej można dawać jakieś minimalne dawki. Musimy zapisać dawkę w ewidencji stosowania i ta dawka powinna być w uzasadniona - tłumaczył Marek Krysztoforski.

Rozlewać naturalne nawozy płynne bezrozbryzgowo, czyli jak?

Grzegorz Ignaczewski dopytał, czy ma to być tożsame z planem nawożenia azotem czy też z wyliczeniem maksymalnych dawek azotu, które zgodnie z programem azotanowym większość gospodarstw musi przygotować?

-Tak, ale to jest górna dawka, natomiast dolna nie jest określona. Natomiast jeżeli my uznamy, że chcemy dać 5 m³ nawozu naturalnego płynnego na hektar, bo akurat tyle nam starczy i rozlejemy je tymi rozlewaczami (teraz już bardzo dużo takich samoróbek się robi, gdzie są węże strażackie), to jest to forma bez rozbryzgowa jak najbardziej. Tylko ja przestrzegam, że w tym momencie tu, gdzie będzie duża dawka gnojowicy polana w jednym rzędzie, co nam to może wypaczyć plon. Proszę uważać z dawkowaniem temacie nawozów - wyjaśniał ekspert z CDR w Radomiu.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Czekała
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)