StoryEditor

Dopłaty 2023: Czy stosowanie i mieszanie z glebą pomiotu kurzego zalicza się do ekoschematów?

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok trwa w najlepsze i według nieoficjalnych informacji zostanie wydłużona do 30 czerwca. To dobra decyzja, bo wiosenne prace polowe z powodu pogody są opóźnione, a rolnicy dopiero po ich zakończeniu siadają do wypełniania wniosków. W tym roku nowością są ekoschematy, a jedną z ich praktyk jest rozrzucanie i mieszanie obornika z glebą. Czy także pomiot kurzy się zalicza do tego ekoschematu?
22.04.2023., 22:04h

Mogli się tego dowiedzieć uczestnicy naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce", które prowadzili: redaktor naczelny TAP Karol Bujoczek oraz redaktor i ekspert ds. polityki rolnej i funduszy unijnych Grzegorz Ignaczewski. Naszym ekspertem ds. ekoschematów był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, który starał się odpowiedzieć na każde z pytań zadanych przez uczestników.

Czy pomiot kurzy = obornik w ekoschematach?


Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy stosowanie pomiotu kurzego również możemy zaliczyć w ramach ekoschematu dotyczącego wymieszania obornika z glebą.

Nasz ekspert wskazał, że w ekoschematach jest mowa o oborniku, ale pomiot kurzy jest też nawozem naturalnym, pochodzenia odzwierzęcego, stałym, więc może być zaliczony.

Karol Bujoczek dopytał, czy w tym ekoschemacie są określone minimalne dawki tych nawozów, bo maksymalne, wiemy, wynikają z innych przepisów.

- Nie ma właśnie podanych minimalnych dawek. Mówi się o właściwej dawce, bo to jest tak, jeżeli mamy np. obornik od brojlerów, to brojler indyczy potrafi dać obornik, który ma 42 proc. azotu. Więc wówczas nie więcej jak 4,3-4,5 t...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 02:39