Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty 2023: Czy z rolnictwa ekologicznego można zrezygnować w dowolnym momencie?

Obrazek

Dopłaty do produkcji ekologicznej są wyższe niż w przypadku produkcji konwencjonalnej, ale wiążą się z wieloma zmianami w gospodarstwie, dlatego nie każdy rolnik chce się poddać konwersji w zakresie wszystkich upraw. Ale czy jest możliwość połączenia wycofania się z produkcji ekologicznej w dowolnym momencie? O to pytali uczestnicy naszego ostatniego webinarium dot. dopłat do ekologii i ekoschematów.

Bartłomiej CzekałaMaryia Khamiuk23 maja 2023, 06:00

Nowe dopłaty do ekologii i ekoschematy z jednej strony zachęcają rolników do uczestnictwa w tych systemach. Z drugiej jednak wymuszają konkretne zmiany w sposobie gospodarowania i organizacji produkcji rolnej. Finansowo propozycja jest kusząca, ale rolników zastanawia to, czy na wypadek gdyby ten sposób produkcji jednak im nie odpowiadał, to czy mogą się z niego wycofać.

Bierzesz dopłaty ekologiczne, masz zobowiązania 5-letnie

Podczas ostatniego webinarium pt.: "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" jeden z uczestników zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu o to jak długo w takim systemie rolnictwa ekologicznego certyfikowanym gospodarstwo musi uczestniczyć i czy można zrezygnować z niego w dowolnym momencie?

Doprecyzujmy, że chodzi tutaj o powiązanie tego rolnictwa ekologicznego z dopłatami ekologicznymi i zobowiązaniem wynikającym z uzyskania dopłaty za rolnictwo ekologiczne.

-  Jeśli chodzi o system certyfikowania, możemy w każdej chwili z niego wyjść. Jeżeli nie jesteśmy w interwencji, nie dostajemy płatności dodatkowych z Agencji, możemy po prostu zrezygnować, uznać, że sobie nie dajemy rady. Oczywiście tam jest umowa z jednostką certyfikującą, bo oni są przygotowani, że ten inspektor przyjedzie, więc jak on przyjedzie, to już pewne koszty musimy pokryć. Natomiast jeżeli jesteśmy w interwencji "Rolnictwo ekologiczne" albo tak jak wcześniej się to nazywało "Działania ekologiczne", to zawieramy tzw. zobowiązania. Zobowiązania są pięcioletnie. Jeżeli mam zobowiązania i dotyczy ono gruntów ornych, trwałych użytków zielonych i upraw trwałych, mam zobowiązanie na 1 ha sadu, 5 ha gruntu ornego i 2 hektary łąki, to jpowinienem przez 5 lat to zobowiązanie spełniać, czyli posiadać te grunty i uprawiać je metodą ekologiczną. Posiadać także co roku certyfikat na to, bo jeżeli nie dostanę certyfikatu ponieważ nie spełniłem wymogów, to wtedy płatność będzie mi potrącona - tłumaczył Marek Krysztoforski.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)