Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty bezpośrednie – resort chce wydłużyć nabór wniosków!

Obrazek

Do rządowego centrum legislacji wpłynął projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2022 r. Do kiedy będzie można składać wnioski i korekty wniosków?

Dorota Kolasińska27 kwietnia 2022, 08:46

Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do 15 maja, gdy ogłoszono nabór, jeszcze nie było mowy o jego wydłużeniu. Teraz jednak resort rolnictwa postanowił rozszerzyć termin o dwa tygodnie.

Podobnie, jak w ubiegłym roku MRiRW postanowiło wydłużyć termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Do Rządowego Centrum Legislacyjnego wczoraj (26.04.22) wpłynął projekt, w którym termin wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego składa się w terminie do dnia 31 maja, a z kolei zgłoszenie zmian do wniosków (korekty), o których mowa w pkt 1, składa się w terminie do dnia 15 czerwca.

W uzasadnieniu resort rolnictwa podaje, że z uwagi na postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze i społeczne wskazujące, że tegoroczna kampania składania wniosków odbywa się w bardzo trudnych dla rolników warunkach ekonomicznych, wywołanych wysokim wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej (wielu rolników nie podjęło jeszcze decyzji o planowanych zasiewach w swoich gospodarstwach, oczekując stabilizacji cen na podstawowe środki do produkcji rolnej) oraz niekorzystnych warunkach pogodowych do uprawy i siewu roślin (panująca w kraju susza). Dlatego postanowiono termin naboru wniosków wydłużyć. W rozporządzeniu proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Czekamy zatem na przyjęcie projektu, jednak w poprzednich kampaniach nie było problemów z wydłużeniem terminu naboru wniosków, więc zapewne projekt zostanie zaakceptowany, a termin wydłuzony. Jednocześnie wraz z wydłużeniem naboru wniosków na dopłaty bezpośrednie pojawia się pytanie czy wydłużony zostanie również termin naboru wniosków na dopłaty do nawozów.

Oprac. dkol na podst. RCL

Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)