Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty bezpośrednie i nabory PROW po Wielkopolsku

Obrazek

Poznański oddział regionalny ARiMR podsumował dziś tegoroczną kampanię składania wniosków obszarowych i najważniejsze zmiany w uruchomionych właśnie naborach o premie z PROW.

Grzegorz Ignaczewski5 czerwca 2019, 16:03

Mimo, że podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie minął 31 maja, wciąż jeszcze można składać wnioski o dopłaty aż do 25 czerwca. Jednak jak zaznaczył Michał Zieliński, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału ARiMR, spóźnialskim Agencja za każdy dzień opóźnienia potrąci 1% należnej im kwoty płatności bezpośrednich. Do 31 maja w Wielkopolsce wpłynęło do ARiMR 102 tys. wniosków, co łącznie z oświadczeniami o braku zmian w porównaniu do roku ubiegłego, dało ponad 119 tys. podań – podał Sławomir Biliński zastępca dyrektora poznańskiego oddziału ARiMR.


5% wniosków do kontroli

Teraz Agencja rusza z kontrolami. Co do zasady 5% wniosków powinno być skontrolowane. Jak wyjaśnił Rafał Sobczak, zastępca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich, te już ruszyły. W pierwszej kolejności ARiMR kontroluje płatności zwierzęce – czyli te do bydła, krów, owiec i kóz. W tym przypadku kontrole muszą być przeprowadzone w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Teraz w teren ruszają także kontrole dywersyfikacji upraw, które muszą być przeprowadzone pomiędzy 1 czerwca a końcem lipca. Jak podkreślił Sobczak, te kontrole są wykonywane na miejscu przez pracowników Agencji. Jednocześnie ARiMR wybrała także zewnętrzną firmę, która w tym roku przeprowadzi kontrole metodą foto. W Wielkopolsce takie kontrole będą przeprowadzone w 9 powiatach.


Będą zaliczki

W tym roku Agencja przygotowuje się także do wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich na poziomie 70% dla tych wniosków, dla których Agencja przeprowadzi kontrolę administracyjną lub na miejscu. - Nowością w tym roku będą zaliczki dla działań obszarowych PROW czyli ONW, programy rolnośrodowiskowe, rolnictwo ekologiczne. Tutaj co do zasady zaliczka wyniesie 75% wartości ustalonej w trakcie kontroli, z wyłączeniem kontroli na miejscu, która nie będzie miała wpływu w tym przypadku na zaliczkę – wyjaśnił Rafał Sobczak. Zaliczki będą wypłacane od 16 października do 30 listopada. Wypłata właściwych dopłat rozpocznie się 1 grudnia.


Rok 2018 prawie na finiszu

Z 14 mld zł jakie co roku trafiają w ramach dopłat bezpośrednich do polskich rolników, ok. 12% płynie do Wielkopolski. Za 2018 rok to prawie 1,8 mld złotych. W Wielkopolsce wydano już decyzje o przyznaniu dopłat dla 99,8% ubiegłorocznych wnioskodawców, a w działania obszarowych PROW również odsetek spraw zakończonych zbliża się do setki.


Premie dla młodych i na restrukturyzację

Nabory wniosków na oba te działania już się rozpoczęły i potrwają do 29 czerwca. Jak wyjaśniła Karolina Kolańczyk, kierownik Biura Działań Premiowych, w tym roku premia dla młodego rolnika wyniesie 150 tys. zł, a te pieniądze w całości muszą być zainwestowane w rozwój gospodarstwa. Z kolei w działaniu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” kwota pomocy nie uległa zmianie, ale jak podkreślała Edyta Lebiedzińska z Biura Działań Premiowych, ważne jest wykazanie, że działalność rolnicza jest prowadzona w celach zarobkowych, a dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowi nie mniej niż 25% całkowitych przychodów lub dochodów wnioskodawcy. Tym bardziej, że w tym naborze o pomoc mogą ubiegać się także wnioskodawcy, którzy nie są ubezpieczeni w KRUS.


Najwięcej KGW

Województwo Wielkopolskie tradycyjnie jest jednym z tych, gdzie zainteresowanie unijnymi funduszami jest największe, co widać choćby po ilości składanych wniosków o pomoc z PROW. Jednak jak podkreślił dyrektor Michał Zieliński w Wielkopolsce zarejestrowanych jest także ponad 1100 Kół Gospodyń Wiejskich i także w tym zakresie poznański oddział jest krajowym liderem. Zresztą dla KGW Wielkopolski OR ARiMR organizuje konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. Szczegóły konkursu na profilu Wielkopolskiego OR ARiMR na facebooku. giPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)