Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty bezpośrednie: ilu rolników nadal czeka na pieniądze?

Obrazek

ARiMR podała aktualizację danych dotyczących wypłaty dopłat bezpośrednich. Nadal wielu rolników czeka na pieniądze. Przypomnijmy, dlaczego wypłata może być wstrzymana lub opóźniona.

Dorota Kolasińska31 stycznia 2022, 11:19

Jak podaje Agencja do 28 stycznia 2022 r. na konta bankowe rolników trafiło 11,92 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i 2,6 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r., co daje w sumie 14,52 mld zł. Większość środków rolnicy dostali z tytułu zaliczek – 9,88 mld zł (dopłaty bezpośrednie otrzymało 1,21 mln rolników) i 2,21 mld zł (płatności obszarowe, 858 tys. rolników). Agencja na wypłatę brakującej kwoty dopłat bezpośrednich (płatności końcowe) ma jeszcze 5 miesięcy, bo termin upływa 30 czerwca.

Koperta finansowa na wypłatę dopłat i płatności obszarowych wynosi 18,63 mld zł, a więc Agencja do wypłaty ma jeszcze 4,11 mld zł.

Dlaczego Agencja wstrzymuje wypłatę dopłat bezpośrednich?

Wielu rolników nadal skarży się na brak pieniędzy na koncie. Agencja podaje trzy powody nie otrzymania środków m.in. przeprowadzania w gospodarstwach rolników kontroli; zwrotów bankowych – nieaktualne numery kont bankowych wnioskodawców; powzięcia informacji o śmierci rolnika po naliczeniu zaliczki. Agencja przypomina o sprawdzeniu, czy numer konta bankowego jest prawidłowy.

Jednym z powodów nie otrzymania zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich może być prowadzenie kontroli administracyjnej, fotograficznej lub na miejscu u rolnika ubiegającego się o wsparcie.

Na czym polega taka kontrola ARiMR? Otóż celem kontroli jest weryfikacja danych zadeklarowanych przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności na podstawie przeprowadzonej kontroli na miejscu, ze stanem faktycznym, a tym samym zapewnienie prawidłowego wykorzystania środków finansowych. Kontrola na miejscu w ramach płatności bezpośrednich do gruntów rolnych realizowana jest dwoma metodami: inspekcji terenowej oraz "FOTO". Liczba kontroli zależy od liczby wniosków składanych w poszczególnych województwach. Czasami kontrole są wszczynane gdy Agencja ma wątpliwości co do zgodności informacji przekazanych we wniosku przez rolnika, w porównaniu np. do map. Rolnicy nie muszą być zawiadomieni o prowadzonej przez Agencję kontroli, ponieważ nie muszą być obecni podczas niej na miejscu.

Kiedy otrzymasz pieniądze?

Jeżeli kontrola nie wykaże nieprawidłowości rolnik nie otrzyma już zaliczki dopłat bezpośrednich, ale całą kwotę dopłat bezpośrednich należną w danej kampanii, gdyż wypłaty zaliczek zakończyły się 30 listopada br. Agencja ma czas do 30 czerwca 2022 r., aby wypłacić zaległe środki.

Oprac. dkol na podst. ARiMR

fot. Kolasińska

AgroChem Puławy podał nowy cennik nawozów azotowych i wieloskładnikowych - ceny znowu poszły do góry (od 20 do nawet 150 zł/tonę). Sprawdź więcej TUTAJ
 Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)