Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty do materiału siewnego. Samorząd rolniczy apeluje o wydłużenie naboru

Od kilku dni rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Nabór trwa do 25 czerwca, ale zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych termin ten powinien zostać wydłużony, bo pracownicy ARiMR mają teraz bardzo dużo pracy.

Kamila Szałaj31 maja 2020, 07:45
W ocenie samorządu rolniczego pracownicy ARiMR nie będą mieć wystarczająco dużo  czasu, by zająć się wnioskami o dopłaty do materiału siewnego. 

- 25 maja rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty do nasion kwalifikowanych, który ma trwać tylko do 25 czerwca, podczas gdy równolegle trwa składanie wniosków na płatności bezpośrednie i inne działania. W związku z powyższym pracownicy ARiMR mają zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia – zauważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Szef samorządu rolniczego obawia się, że „przez zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia i planowany przez MRiRW cel, jakim jest usprawnienie pracy tej Agencji przez skrócenie i uporządkowanie naboru wniosków, nie zostanie osiągnięty".

Dlatego KRIR wystąpiła o wydłużenie czasu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego do 30 lipca.

O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany i posiadają działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin objęte dopłatami o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Dofinansowanie można uzyskać do następujących gatunków roślin uprawnych:
  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.
Wsparcie jest udzielane w formule pomocy de minimis. W roku 2019 producenci rolni złożyli 70 tys. wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego. Na realizację programu przeznaczono 75 mln zł.

ksz, na podst. KRIR

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy