Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty do silosów, magazynów na zboże i nie tylko. Sprawdź warunki, stawki i terminy naboru wniosków!

Obrazek

Zapowiadane kilka tygodni temu przez rząd dopłaty do silosów zaczynają nabierać realnych kształtów. ARiMR właśnie zapowiedziała nabór wniosków na to działanie. Ale dofinansowanie obejmie nie tylko budowę silosów i magazynów na zboża, kukurydzę czy rzepak, ale także ich wyposażenia i wielu maszyn oraz urządzeń. Sprawdź szczegóły!

Bartłomiej Czekała6 maja 2023, 15:32

Rolnicy doczekali się wreszcie realizacji jednej z rządowych obietnic, czyli naboru wniosków o przyznanie dopłat do silosów. Mają one pomóc rolnikom w przygotowaniu powierzchni magazynowej na zboża, kukurydzę i rzepak z nowych zbiorów. ARiMR zamieściła ogłoszenie o planowanym naborze wniosków finansowanym z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Plan Rozwojowy).

Kiedy można składać wnioski do ARiMR o dopłaty do silosów?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski  terminie od dnia 5 czerwca 2023 r. do dnia 5 lipca 2023 r.  Formularz wniosku będzie udostępniony przez Agencję na Platformie Usług Elektronicznych, czyli składać będzie go można tylko elektronicznie. 

Kto może otrzymać dopłaty do silosów?

Zgodnie z ogłoszeniem Prezes ARiMR Haliny Szymańskiej wsparcie to może być udzielone na wniosek rolnika będącego osobą fizyczną, jeżeli:

 1. jest osobą pełnoletnią;
 2. przyznano mu płatności bezpośrednie na rok 2022 w rozumieniu ustawy z dnia 5 lutego 20185 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2022r., poz. 1775 i 2727);
 3. posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w odniesieniu do działki ewidencyjnej/działek ewidencyjnych na której/których będzie zamontowany silos/silosy objęte wsparciem;
 4. ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2022 r., poz. 2001, 2727, z 2023 r. poz. 412);


Dopłaty do silosów i nie tylko

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w ogłoszeniu Prezes ARiMR do tego wsparcia kwalifikuje się nie tylko budowa silosu czy magazynu na zboża, lecz także ich wyposażenia oraz maszyn i urządzeń do załadunku lub rozładunku ziarna. Oznacza to, że wsparcia udziela się na przedsięwzięcia związane z:

 1. zakupem nowego silosu;
 2. zakupem nowego wyposażenia lub urządzeń stanowiących integralną część wyposażenia silosu, w tym:
  1. wentylatorów lub odpylających wentylatorów ssących z adapterem,
  2. czujników, sond i czytników pomiaru poziomu zasypu silosu, temperatury lub wilgotności,
  3. przenośników kubełkowych i wieży do tych przenośników z drabiną, pomostami i kotwami, przenośników ślimakowych (z koszem zasypowym albo bez kosza), przenośników zgarniakowych (redlerów), przenośników pneumatycznych (dmuchawy),
  4. podpór przenośników, o których mowa w lit. c,
  5. podajników łopatkowych lub łańcuchowych,
  6. rękawów rozładowczych,
  7. koszy przejęciowych,
  8. nagrzewnic elektrycznych,
  9. kanałów napowietrzających,
  10. rur załadunkowych lub spedycyjnych i ich podpór,
  11. drabin (wejściowych, wewnętrznych, dachowych),
  12. zasuwy wysypowej,
  13. workowników,
  14. oprogramowania,
  15. innych urządzeń lub wyposażenia, o ile wnioskodawca wykaże, że ich zakup i montaż są niezbędne do funkcjonowania silosu i są jego integralną częścią;

3.  montażem i transportem silosu wraz z wyposażeniem stanowiącym jego integralną część, w wysokości nieprzekraczającej 10% kosztów zakupu silosu, jego wyposażenia lub urządzeń stanowiących integralną część tego wyposażenia.

W jakiej wysokości wsparcie może otrzymać rolnik w ramach dopłat do silosów?

Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji:

 1. do 60% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku młodego rolnika;
 2. do 50% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Jeżeli chodzi o kwoty pomocy, to wsparcie będzie udzielane do wysokości limitu, który wynosi:

 1. 60 000 zł – w przypadku młodego rolnika;
 2. 50 000 zł – w przypadku pozostałych wnioskodawców.


Trwa nabór wniosków o dopłaty do zbóż


Przypomnijmy, że do 31 maja w ARiMR trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat do pszenicy i kukurydzy sprzedanych w okresie od 15 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku. A od 1 czerwca ruszy nabór wniosków o dopłaty do pszenicy sprzedanej między 15 kwietnia a 15 czerwca br. W planach jest także wsparcie do pozostałych zbóż i rzepaku, ale Polska czeka na zgodę KE w tej sprawie.

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.



Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)