Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty do zbóż: Komisja Europejska przekaże polskim rolnikom 29,5 mln euro

Obrazek

Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie polskim rolnikom nadzwyczajnego wsparcia z unijnej kasy w wysokości 29,5 mln euro. Pieniądze te wzmocnią pomoc zaplanowaną wcześniej z budżetu krajowego, który Polska przeznaczyła na dopłaty do zbóż dla rolników poszkodowanych w wyniku nadmiernego importu ziarna z Ukrainy.

Bartłomiej Czekała20 marca 2023, 21:53
Dodatkowe unijne wsparcie dla Polski będzie pochodziło z rezerwy kryzysowej. Ale nie tylko Polska otrzyma wsparcie z KE. Pomoc finansową otrzymają także inne kraje graniczące z Ukrainą. To wsparcie wyniesie odpowiednio:
  • dla Rumunii - 10,05 mln euro
  • dla Bułgarii - 16,75 mln euro
Łącznie, wszystkie wymienione kraje razem z Polską otrzymają z unijnej kasy 56,3 mln euro z całej rezerwy kryzysowej, która wynosi obecnie 460 mln euro (pierwotnie 530 mln euro).

Nie wszystkie graniczące z Ukrainą państwa członkowskie otrzymają pomoc z UE

Powody decyzji Komisji Europejskiej wytłumaczył unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Agrifish.

- Dlaczego zdecydowaliśmy się wesprzeć tylko te 3 kraje członkowskie kwotą 56,3 mln euro, która zresztą może być podwojona przez nie z budżetu krajowego? Ponieważ obserwujemy znaczący wzrost importu ziarna z Ukrainy do tych państw, która wpływa na znaczny spadek cen na ich rodzimych rynkach. W Bułgarii szczególnie odczuwają napływ nasion słonecznika, a w Polsce i w Rumunii - kukurydzy i pszenicy. Ziarno napływa także do Węgier i na Słowację, ale w przypadku tych krajów decydowała wysokość krajowej produkcji i wysokość importu w porównaniu do 5 ostatnich lat. Rozważając te dane uznaliśmy, że wsparcie powinno trafić do Polski, Rumunii i Bułgarii - mówił Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa podkreślił, że wsparcie z rezerwy kryzysowej jest udzielane z uwagi na negatywne skutki importu z Ukrainy na konkretnych rynkach, tj. pszenicy, kukurydzy, czy słonecznika. Nie jest natomiast wynikiem wszystkich negatywnych czynników, które wystąpiły w europejskim rolnictwie w następstwie wybuchu wojny w Ukrainie. W szczególności zaznaczył tu spadek cen różnych produktów i towarów rolnych.


Wymiana handlowa z Ukrainą jest stale monitorowana przez KE


Komisarz Janusz Wojciechowski zapowiedział też, że Komisja Europejska będzie w handlu z Ukrainą szczególnie monitorować wrażliwe rynki unijne, takie jak rynek drobiu czy jaj. Jeżeli będą z tych rynków niepokojące sygnały świadczące o zagrożeniu dla nich, to wówczas podjęte zostaną niezwłocznie działania interwencyjne.


Dopłaty do zbóż dla polskich rolników z dwóch różnych źródeł

Polskich rolników najbardziej interesuje to kiedy i w jakiej wysokości otrzymają obiecaną przez wicepremiera i ministra Henryka Kowalczyka pomoc z uwagi na drastyczny spadek cen zbóż na krajowym rynku i jego sprzedaż po niskich cenach. Rząd zapowiedział wsparcie krajowe w wysokości 600 mln zł na dopłaty do zbóż, które mają otrzymać rolnicy do pszenicy i kukurydzy sprzedanej w okresie od 15 grudnia 2022 do 31 maja 2023 r. Wysokość tego wsparcia do każdej tony będzie zależała od województwa, w którym gospodaruje rolnik. Rozporządzenie w tej sprawie jest już gotowe, ale Polska nadal czeka na zgodę Komisji Europejskiej by to wsparcie uruchomić.

Pomoc potwierdzona dziś przez KE ustami komisarza Wojciechowskiego to zupełnie inne źródło wsparcia, które Polska może podwoić do wysokości 59 mln euro, czyli ok. 279 mln zł. Na szczegóły tego wsparcia przyjdzie jeszcze poczekać, ale jak zapowiedział dziś w Brukseli wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, rozporządzenie Komisji Europejskiej w tej sprawie jest już gotowe i za kilka dni powinniśmy poznać jego treść.

ZOBACZ TAKŻE: Komisarz Janusz Wojciechowski: Nie zostawimy polskich rolników bez pomocy!Bartłomiej Czekała

Źródło: consilium.europa.eu


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)