Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty do zbóż: nie należy dzielić rolników na dużych i małych. To nierówne traktowanie!

Obrazek

 

Zarząd Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zawnioskował do premiera Mateusza Morawieckiego, ale również wysłał pismo do wiadomości ministra rolnictwa Roberta Telusa, o równe traktowanie rolników, którzy posiadają różne powierzchnie gospodarstw.

Dorota Kolasińska1 maja 2023, 08:24

Zarząd ZP-DiWR przekazał apel do premiera Morawieckiego, w którym zaznacza, że wszyscy rolnicy w kraju powinni być objęci rekompensatą jednakowej wysokości wszystkich, bez względu na posiadaną liczbę hektarów, w całym kraju od 15 grudnia 2022 roku. Związek uważa, że to był moment kiedy ceny zbóż i rzepaku drastycznie spadły.

- Zarząd Związku uważa, że w ramach zasady równości każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nie należy dzielić rolników na tych do 300 ha i tych powyżej ani na tych, którzy prowadzą indywidualne gospodarstwo, oraz tych, którzy gospodarują w formie spółki prawa handlowego, grup producentów rolnych czy państwowych jednostek organizacyjnych (np. instytutów badawczych) – czytamy w piśmie do premiera.

Duże gospodarstwa wykluczone z pomocy

Związek Pracodawców- Dzierżawców podkreśla, że gospodarstwa wykluczone z pomocy odgrywają znaczącą rolę w zaopatrywaniu kraju w produkty rolno-spożywcze, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto związek wymienia, że właśnie te większe gospodarstwa pełnią funkcję integratora, przez co mniejsze gospodarstwa zyskują dostęp do wiedzy, technologii, kapitału i rynków zbytu.

- To właśnie ta grupa gospodarstw decyduje o konkurencyjności polskiego rolnictwa. Z kolei straty w gospodarstwach powyżej 300 ha ze względu na wspólny rynek płodów rolnych są takie same. Zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o pilną reakcję w tej sprawie oraz równe traktowanie rolników – apeluje związek.

Oprac. dkol na podst. ZP-DiWR

Fot. Envato Elements/Kancelaria PremieraPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)