Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty z ARiMR płyną wolno

Obrazek

Wprawdzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 1 grudnia br. wypłatę dopłat bezpośrednich, ale do 18 grudnia dostało je zaledwie 56 tys. rolników.

Bartłomiej Czekała18 grudnia 2015, 10:31

O tym, kto i w jakiej kolejności będzie otrzymywał dopłaty za 2015 rok pisaliśmy już pod koniec listopada br., gdy okazało się, że z uwagi na problemy z systemem teleinformatycznym nie będzie możliwe wypłacanie pieniędzy w takim tempie jak w poprzednich latach. Zmienił się wprawdzie prezes ARiMR, ale nie ma to żadnego wpływu na wypłatę płatności, ponieważ zaniedbań przy wdrażaniu nowego systemu teleinformatycznego nie da się odwrócić. W efekcie w pierwszej kolejności dopłaty otrzymują rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie tylko i wyłącznie:    

  • jednolitej płatności obszarowej (do 7 ha),
  • płatności redystrybucyjnej,
  • płatności na zazielenianie,
  • płatności do krów,
  • płatności do bydła
  • płatność do kóz.

Jednocześnie rolnicy ci nie mogą podlegać dyscyplinie finansowej, czyli wysokość płatności nie może być większa niż równowartość kwoty 2 tys. euro, tj. 8 489,60 zł. Oprócz tego rolnicy nie mogą być wytypowani do kontroli na miejscu oraz nie mogą mieć pomniejszonych płatności np. z tytułu złożenia wniosku po terminie, złożenia zmian do wniosków, przedeklarowania powierzchni. Szacuje się, że ok. 30–35% rolników (ok. 450 tys. osób) spełnia powyższe warunki.

Pozostali rolnicy otrzymają wsparcie po uruchomieniu w lutym i kwietniu funkcjonalności systemu, pozwalających na pełną kontrole administracyjną i naliczanie płatności za obszary proekologiczne.

Od 16 października br. ARiMR wypłaca także płatności ONW i rolnośrodowiskowe. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 241 tys. rolników otrzymało płatności ONW w łącznej kwocie 240 mln zł, a 151 mln zł płatności rolnośrodowiskowych trafiło do 22 tys. wnioskodawców.

oprac. bcz na podstawie ARiMRPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)