Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dżip dla syna: darować czy sprzedać?

06.07.2017

Drukuj

Dżip dla syna: darować czy sprzedać?

Artykuł dostępny

Nasz Czytelnik pyta: posiadam duże gospodarstwo rolne położone w 3 miejscowościach. Dla nadzoru pól i przewozu ekip roboczych kupiłem za 150 tys. zł netto w 2015 roku samochód terenowy z homologacją ciężarową i odliczyłem 100% VAT. W sierpniu 2017 r. chciałbym  ten samochód (o wartości rynkowej ok. 100 tys. zł brutto) przekazać synowi, który także ma gospodarstwo rolne i jest podatnikiem VAT. W jaki sposób najkorzystniej to zrobić?

Zdaniem Romana Włodarza prezesa Śląskiej Izby Rolniczej, naszego eksperta VAT, w omawianym przypadku, ponieważ nie minęło jeszcze 5 lat od zakupu, będzie występował przy zbyciu problem prawa do korekty VAT, zgodnie z art. 91 Ustawy. Można zatem przyjąć następujące warianty przekazania synowi tego samochodu (oczywiście dotyczy to analogicznie innych środków trwałych):

r e k l a m a1.    sprzedaż na fakturę VAT ze stawką 23%, z wartością netto wg cen rynkowych bieżących – rozwiązanie najprostsze. Należny VAT wyniesie ok. 19 tys. zł. Jednak zbywca ma prawo do korekty odliczonego wcześniej VAT. Za lata 2015, 2016 i 8 miesięcy 2017 roku korekta wygasła, ponieważ samochód był wykorzystywany do sprzedaży opodatkowanej. Do końca 5 letniej korekty pozostało2 lata i 4 miesiące. Zatem w rozliczeniu VAT za sierpień podatek należny wyniesie 19 tys. zł pomniejszony o 16, 1 tys. zł korekty = 2,9 tys. zł. Oczywiście nabywca odliczy VAT naliczony w kwocie wykazanej na fakturze,

2.    darowizna na rzecz członków rodziny – na podstawie art. 7.2 Ustawy o VAT, jeśli podatnikowi przysługiwało przy nabyciu prawo do odliczenia VAT, to przy przekazaniu środka na cele osobiste należy naliczyć i odprowadzić VAT należny (praktycznie liczony od ceny bieżącej rynkowej). Naliczenie VAT powinno nastąpić np. poprzez wystawienie faktury wewnętrznej albo innego dokumentu  na którym jest podana kwota netto, stawka VAT i kwota VAT. Zbywca będzie miał prawo do korekty, tak jak przy sprzedaży ŚT.

Reasumując, ponieważ syn jest czynnym podatnikiem VAT, korzystniej będzie ten samochód mu sprzedać.

Stała rubryka o VAT w każdym wydaniu „top agrar Polska”. Natomiast szerokie interpretacje i przykłady rozliczania VAT w każdym wydaniu kwartalnika „top agroszef Premium”. KLIKNIJ „top agroszef Premium”.

Opr. pł
Fot. Łuczak

Polecane dla Ciebie:

article icon

Okres wczesnej ciąży – zagrożenia dla zarodka

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii