Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

e-WniosekPlus: Ułatwienie dla rolników?

10.01.2018

Drukuj

e-WniosekPlus: Ułatwienie dla rolników?

Artykuł dostępny

Sejmowa komisja rolnictwa zajęła się dzisiaj rządowym projektem "Ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego". Jej głównym celem jest wprowadzenie, wymaganego przez Unię Europejską, obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet.
– Projekt ustawy wypełnia obowiązek nałożony na państwa członkowskie wprowadzenia tzw. geo-przestrzennego wniosku. Już od 2018 r. wszystkie wnioski mają być składane na elektronicznych formularzach – tłumaczył dzisiaj w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Resort rolnictwa uzasadnia to nie tylko unijnymi obowiązkami. Przejście z wersji papierowej na elektroniczną ma przyśpieszyć składanie wniosków, ich rozpatrywanie, a co za tym idzie, wypłatę pieniędzy dla rolników. Szykowana jest kampania informacyjna, która ma przybliżyć rolnikom nowe zasady. Będą w nią zaangażowane ośrodki doradztwa rolniczego oraz izby rolnicze. Ale jednocześnie rząd zapewnia, że nie zostawi rolników samych sobie.
– Pracownicy ARiMR zapewnią pomoc dla wnioskodawców. W uzasadnionych przypadkach rolnicy będą mogli składać wniosek w wersji papierowej. Ma to zapewnić poczucie bezpieczeństwa – zapewniał wiceminister Zarudzki.  

Debata nad projektem


Podczas dyskusji w komisji rolnictwa posłowie zwracali głównie uwagę na to czy rolnicy, zwłaszcza ci starsi, poradzą sobie z nowymi zasadami składania wniosków. 

– Ustawa idzie w dobrym kierunku, ale cieszę się, że rząd zdecydował się czasowo utrzymać możliwość papierowego składania wniosków. Część rolników nie poradzi sobie z komputerem, część nie ma odpowiedniego sprzętu – mówił Jan Krzysztof Ardanowski z Prawa i Sprawiedliwości.

r e k l a m aOpozycja dopytywała się o to, czy ARiMR jest przygotowana na taką rewolucję w składaniu wniosków.
– Czy ARiMR i system informatyczny są gotowe, aby wprowadzić takie zmiany? Czy Państwo udźwigniecie tą zmianę i modernizację systemu przyjmowanie wniosków o dopłaty? Czy rolnicy są bezpieczni i otrzymają pieniądze z dopłat na czas? – dopytywał poseł Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej.

e-WniosekPlus na ostatniej prostej


Wątpliwości posłów rozwiała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której trwają obecnie prace nad stworzeniem nowej, przyjaznej i nieskomplikowanej aplikacji, przez którą rolnicy będą składać wnioski.
– ARiMR zaczęła pracę nad aplikacją e-WniosekPlus już dawno. Teraz trwają prezentacje prototypu tej aplikacji i zbieramy opinie. Docierają do nas pozytywne głosy. Niedługo będziemy robić intensywne testy tej aplikacji. Zakładamy, że 12 lutego wersja demonstracyjna zostanie udostępniona do zapoznania się z nią na naszych stronach internetowych. A 15 marca pełna wersja aplikacji będzie gotowa – zapewniała Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Oświadczenie zamiast wniosku


W 2018 r. szykują się też inne zmiany. Zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, rolnik będzie mógł złożyć tylko oświadczenie.
– Nawet pół miliona rolników nie będzie musiało składać wniosków elektronicznych, bo ich wniosek jest co roku taki sam. Dlatego będą mogli składać oświadczenie, że nic się nie zmieniło w porównaniu z roku poprzednim. –  tłumaczył wiceminister Zarudzki.

Możliwość złożenia oświadczenia – zamiast wniosku – ma także dotyczyć wybranych działań obszarowych PROW. Oznacza to uproszczenie procedury wnioskowania o płatności bezpośrednie i pomoc w ramach wybranych działań obszarowych PROW. Przyśpieszy to również proces obsługi wniosków.
wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Husaria: nasz pomysł na pole bez kamieni

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii