Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekologia w parze z rolnictwem konwencjonalnym. Zobacz jak można to zrobić i zwiększyć dopłaty!

Obrazek

Aktualne przepisy pozwalają prowadzić równolegle produkcję eko i konwencjonalną, a także wnioskować o dopłaty na oba kierunki. Dla ekoproducentów przewidziane są dodatkowe pieniądze i uproszczone systemy dopłat.

Paulina Janusz-Twardowska2 maja 2023, 09:33

Wzrost wysokości dopłat do rolnictwa ekologicznego sprawia, że rolnicy coraz śmielej przyglądają się temu kierunkowi produkcji. Tym bardziej, że można realizować produkcję równoległą: konwencjonalną i ekologiczną. Nowa WPR przewiduje pieniądze na ekologiczną uprawę i hodowle, oferując dwa nowe rozwiązania.

Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi dostaną 1640 zł/ha

Pierwsze to płatność dla małych gospodarstw z uprawami ekologicznymi, czyli gospodarstw o powierzchni do 10 ha UR. Naliczana jest w jednakowej kwocie do każdego hektara użytków rolnych zadeklarowanego do płatności ekologicznych, niezależnie od rodzaju uprawy. Szacowana stawka płatności wyniesie tu 1640 zł/ha.

Zrównoważona produkcja roślinno-zwierzęca z premią 573 zł/ha

Drugie rozwiązanie to premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Wyliczona średnioroczna obsada zwierząt powinna wynosić od 0,5 do 1,5 DJP na każdy hektar UR w gospodarstwie. Szacowana płatność do każdego hektara zgłoszonego do premii wyniesie 573 zł/ha. Premia ta nie jest zobowiązaniem – czyli nie ma potrzeby utrzymywania takiej obsady przez cały 5-letni okres zobowiązania. Rolnik będzie o nią wnioskował w konkretnym roku.

Płatności do zwierząt utrzymywanych ekologicznie w ekoschematach

Ponadto, ze względu na wysokie standardy dobrostanu zwierząt w ekogospodarstwach, uproszczony został sposób wnioskowania o dopłaty do zwierząt ekologicznych w ekoschemacie Dobrostan zwierząt. Nie trzeba sporządzać specjalnego planu dla wymogów dobrostanu, wystarczy wyliczenie stanów średniorocznych. Płatność ekologiczna dla gospodarstw jest przyznawana z zastosowaniem zasady degresywności.

Webinarium z ekspertami - dowiesz się więcej!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dopłat do ekologicznej produkcji i łączeniu jej z rolnictwem konwencjonalnym i ekoschematami – weź udział w naszym webinarium 9 maja od godz. 15. Podczas on-linowego spotkania „Ekoschematy i dopłaty do ekologii” swoją wiedzą podzieli się uznany ekspert ds. dopłat Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu. Doradca będzie odpowiadał na zadawane przez widzów pytania o dopłaty do ekorolnictwa, a także o ekoschematy w rolnictwie konwencjonalnym.

Już dziś zapisz się na darmowe webinarium dla prenumeratorów top agrar Polska:

 Zapisz się na webinar!
Fot. Envato elements
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)