Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekoschematy 2023 - Dobrostan zwierząt. Który z nich najczęściej wybierają hodowcy?

Obrazek

 

W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce. Omówiono liczbę złożonych przez rolników wniosków. Jak to wygląda po dwóch miesiącach?

wk25 maja 2023, 14:35

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło liczbę złożonych przez rolników wniosków o płatności w ramach dobrostanu zwierząt gospodarskich, złożonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Dane uzyskano z ARiMR według stanu na 17 maja br.

Największa popularność ekoschematu dobrostan krów

- Największą popularnością wśród rolników cieszą się warianty dobrostan krów mlecznych a także dobrostan opasów. Najmniej wniosków złożono do wariantów dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Wymieniono 11 elementów składających się na Ekoschemat Dobrostan zwierząt. 

 • Dobrostan loch                                                                                              1 227
 • Dobrostan tuczników                                                                                     1 209
 • Dobrostan krów mlecznych                                                                         28 885
 • Dobrostan krów mamek                                                                                3 162
 • Dobrostan opasów                                                                                         8 580
 • Dobrostan owiec                                                                                                646
 • Dobrostan kur niosek                                                                                          25
 • Dobrostan kurcząt brojlerów                                                                             22
 • Dobrostan indyków z przeznaczeniem na produkcję mięsa                            8
 • Dobrostan koni                                                                                                1 052
 • Dobrostan kóz                                                                                                     108

Hodowcy łącznie wnioskowali 37 868 razy, jednak trzeba pamiętać, że jeden producent może wnioskować o dobrostan loch, dobrostan tuczników itd. aż do wyczerpania wariantów. Dlatego liczba 37 868  jest niższa niż suma liczby wniosków dla poszczególnych wariantów.

Z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa rolnictwa wynika, że powyższe dane oznacza, że rolnicy złożyli już ok. 50% wniosków na działania dobrostanowe. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużono do 30 czerwca br.

Wk

Fot. Kolasińska


Webinarium Dobrostan w ekoschemacie – miało być tak pięknie…

W związku z tym, że tegoroczne składanie wniosków jest trudniejsze niż w poprzednich kampaniach, zorganizowaliśmy specjalnie dla hodowców webinarium Dobrostan w ekoschemacie – miało być tak pięknie…

Ekoschemat dotyczący dobrostanu zwierząt budzi wciąż nowe pytania i wątpliwości. Z drugiej jednak strony kusi możliwością uzyskania dodatkowych dopłat. Jak realizować poszczególne warianty i jakie obowiązki wynikają z przystąpienia do programu?

Naszych Prenumeratorów zapraszamy na moderowany webinar z możliwością aktywnego udziału i zadawania pytań. Odpowiedzą na nie eksperci: Leszek Ciemniak, CDR O. w Radomiu, Mariusz Tatka, CDR O. w Poznaniu, Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

 

Webinarium odbędzie się 12 czerwca br. od godz. 15.00 do 17.00. Zapisy będą możliwe od 29 maja br. pod adresem https://eventy.pwr.agro.pl/event/dobrostan-w-ekoschemacie
Zapraszamy do zapisów!Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)