Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekoschematy: Czy wymóg 80 proc. gruntów pod okrywą na zimę jest we wszystkich krajach UE?

Obrazek

Nowe dopłaty bezpośrednie wprowadzają wiele zmian w zasadach praktyk rolniczych, które będą dodatkowo premiowane płatnościami w ramach ekoschematów. Ale ekoschematy to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale też i wymogi oraz zobowiązania. Jednym z nich jest obowiązek utrzymania w okresie zimowym 80 proc. gruntów pod okrywą.

Bartłomiej Czekała11 maja 2023, 17:09

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące wymogu posiadania 80 proc. gruntów pod okrywą w okresie zimowym. Pytanie brzmiało: Czy wymóg 80% gruntów pod okrywą na zimę jest dla wszystkich krajów jednakowy, jeżeli chodzi o termin i odsetek utrzymania?

W każdym kraju UE jest inaczej

- Nie, to nie jest warunek równo obowiązujący we wszystkich krajach Unii. Państwa członkowskie różnie podeszły do tego wymogu. Większość w tym nasi sąsiedzi: Słowacy i Czesi wymagają okresów jesienno-zimowych, tak jak w Polsce. Kilka państw północnych wymaga okrywy na poziomie 50-60%, a inne - jak Francja - wskazały okresy pożniwne, kiedy występują intensywne opady. Są też państwa, które wskazały, że pod okrywą ma być 100% gruntów  - wyjaśnił Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Przypomnijmy, że ten wymóg to inaczej norma GAEC 7, która obowiązuje już od tego roku. Sprawdź wszystkie normy GAEC!


Norma GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach

Norma GAEC 6, stanowi kontynuację normy obowiązującej w ramach zasady wzajemnej zgodności w zakresie obowiązku utrzymania okrywy ochronnej gleby w okresie od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, z tym że w przypadku gruntów ornych rozszerzają ten obowiązek z obszarów zagrożonych erozją wodną na cały kraj i określają go na poziomie 80% gruntów ornych, a dodatkowo ustanawiają ten obowiązek dla wszystkich plantacji drzew owocowych. Rozszerzenie zakresu normy zwiększa poziom ambicji środowiskowych.

W ramach normy GAEC 6, utrzymanie okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych może być spełnione poprzez m.in.:

·        okrywę roślinną typu uprawy ozime,

·        trawy na gruntach ornych,

·        międzyplony ozime,

·        pozostawienie ścierniska,

·        pokrycie gruntów resztkami pożniwnymi, czy mulczem.

Pokrycie gruntów okrywą ochronną ma za zadanie ochronę gleby przed erozją i utratą materii organicznej gleby. Ponadto, okrywa glebowa wpływa także na ograniczenie spływu nawozów i związków biogennych do wód, przez co ogranicza ich zanieczyszczenie.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)