Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekoschematy: Praktyka opracowania i przestrzegania planu nawożenia tylko dla roślin jarych czy też dla ozimych?

Obrazek

Pierwszych 5 tygodni akcji przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok pokazało, że najchętniej wybieranych przez rolników ekoschematem jest Rolnictwo węglowe ze wszystkimi swoimi praktykami. Jedną z nich jest opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. Skoro ekoschematy obowiązują w roku kalendarzowym na nie gospodarczym (od żniw do żniw), to czy kwalifikują się do tej praktyki tylko rośliny jare czy także ozime? Nasz ekspert radzi.

Paulina Janusz-TwardowskaBartłomiej Czekała27 kwietnia 2023, 06:00

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o ten właśnie wariant opracowania i przestrzegania planu nawożenia w kontekście roślin jarych i ozimych. Pytanie brzmiało: Czy zgodnie z nowymi zasadami ekoschematem dotyczącym nawożenia obejmujemy tylko rośliny jare, czy również oziminy zasiane jesienią 2022?

Ozime do ekoschematów, ale na określonych warunkach

- Dopuszczono taką możliwość. Docelowo będziemy musieli przebadać glebę i stworzyć plan nawożenia dla wszystkich trwałych użytków zielonych i gruntów ornych. Obecnie dla działek, na których rosną oziminy zasiane zeszłego możemy tego nie robić – najczęściej nie mamy dla nich aktualnych analiz glebowych. W takim wypadku będziemy tworzyć plan nawożenia na kolejny rok i jesteśmy zobowiązani przebadać próby glebowe po żniwach. Ten warunek trzeba spełnić do 30 września i wówczas można zgłosić ten grunt do ekosechmatu - także w trwającej teraz kampanii. Chodziło o to, by jak najwięcej gruntów zostało objętych tym ekoschematem, bo jesteśmy w okresie przejściowym, a w skali kraju mamy dużo ozimin i pola te przy innej interpretacji nie załapałyby się na te pieniądze. Próby wykonane w zeszłym roku lub dwa lata temu są ważne, ale konieczne jest, by na wydruku z wynikami analizy były oznaczone działki ewidencyjne i powierzchnie. W przeciwnym razie Agencja może nie uznać tych wyników. Płatność przysługuje za hektar uprawy określanej na podstawie bazy zgłoszonych działek ewidencyjnych i ich wielkości. Musimy więc wiedzieć, na których działkach były stosowane nawozy - tłumaczył ekspert z CDR w Radomiu.

CZYTAJ TAKŻE: Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Sierszeńska
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)