Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekoschematy: Uproszczone systemy uprawy - co będzie uznane za uprawę bezorkową?

Obrazek

W ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi" istnieje praktyka stosowania uproszczonych systemów uprawy. W jaki sposób ją realizować aby otrzymać dodatkowe płatności w ramach ekoschematów? Wyjaśnia to nasz ekspert na podstawie konkretnych przykładów.

Paulina Janusz-TwardowskaBartłomiej Czekała8 maja 2023, 18:15

 Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o praktykę stosowania uproszczonych systemów uprawy. Pytanie brzmiało: Czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? Czy będzie to uznane za uprawę bezorkową?


Można lepiej doprawić glebę, ale czy to się opłaca?

W uproszczonych systemach uprawy siew powinien odbywać się w mulcz po zbiorze rośliny przedplonowej. Zatem czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? No i czy będzie to uznane przez ARiMR za uprawę bezorkową?

- W zasadzie nie ma przeciwskazań, by zastosować taką metodę, ale czy to się będzie opłacało? Czy skalkuluje się np. 3-krotny przejazd broną aktywną? W tym wypadku chodzi zapewne o sprzęt dostępny w gospodarstwie, bo albo trzeba mulcz bardzo dobrze rozdrobnić albo siać siewnikiem talerzowym, który umożliwi ulokowanie ziaren w glebie - wyjaśnia Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Uproszczone systemy uprawy - zasady

Przypomnijmy, że wymogiem dla praktyki Uproszczone systemy uprawy  jest prowadzenie na gruntach ornych uprawy roślin w formie uprawy konserwującej bezorkowej lub uprawy pasowej (strip – till), poprzez:

  • wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych,
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy głównej, całości resztek pożniwnych w formie mulczu.

Wymogiem dla praktyki jest prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.

W przypadku praktyki punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których są uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato elements


CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)