StoryEditor

Ekoschematy - wariant nawożenie. Czy trzeba badać próbki glebowe także pod kątem zawartości azotu?

Jednym z ekoschematów jest "Rolnictwo węglowe". W ramach niego funkcjonuje praktyka "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia", która składa się z dwóch wariantów: wariantu podstawowego (bez wapnowania, w przypadku, gdy wyniki próbek gleby nie wskazują na potrzebę zastosowania wapnowania) i wariantu z wapnowaniem. Rolnicy zastanawiają się co dokładnie w glebie trzeba badać chcąc uzyskać dodatkowe pieniądze z tego ekoschematu. Podpowiadamy zatem jak należy się na to zapatrywać.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o czy aby skorzystać z ekoschematu nawożenie musimy obowiązkowo zrobić badania pod kątem zawartości fosforu, potasu, magnezu, poziomu pH, czy również azotu?

Azot z bilansu a nie z próby

- Azotu nie oznaczamy w próbie glebowej dla upraw rolniczych, jest on liczony z bilansu. Wyjątek stanowią próby uniwersalne pod warzywnictwo. Wtedy musimy zbadać glebę pod kątem następujących parametrów: zawartości fosforu, potasu, magnezu, wapna i azotu azotanowego oraz poziomu pH i zasolenia. Oczywiście, w intensywnych gospodarstwach kontrola, ile azotu zostało w glebie po zimie daje wymierne efekty np. pozwala zredukować pierwszą dawkę azotu. Analizy tej jednak nie przeprowadzimy razem z obowiązkowym w ekoschemacie badaniem gleby, które wykonuje się po żniwach. Wówczas są wyczerpane rezerwy tego, co było wprowadzone do gleby z nawozami i mamy najlepszy obraz tego, co jest na polu - wyjaśnia nasz ekspert, Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.


Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – warian...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 12:04