Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Epidemia koronawirusa: Co dalej z dopłatami bezpośrednimi i pomocą suszową?

O to, czy w obliczu panującej epidemii wypłata dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej będzie przebiegać bez zarzutów zapytaliśmy szefa resortu rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Dominika Mulak29 marca 2020, 19:11

Niektórzy rolnicy wciąż wyczekują zaległych dopłat na swoich kontach. Czy panująca w naszym kraju epidemia wydłuży w czasie ich wypłatę?

- Nie powinna. Zwłoka w wypłatach spowodowana jest problemem braku budżetu, przeciąganiem się prac nad budżetem w stosunku do roku ubiegłego oraz z powodu wyczerpania się formuły de minimis w listopadzie ubiegłego roku - tłumaczy minister. Podkreślił również, że do tej pory zrealizowano 93% wypłat.

Minister Ardanowski poinformował też, że złożył w Komisji Europejskiej żądanie, aby środki unijne były wypłacane niezależnie od stanu kontroli w gospodarstwach.

- Złożyłem w Komisji Europejskiej żądanie, aby środki unijne były wypłacane, łącznie z zaliczkami, niezależnie od stanu kontroli w gospodarstwach. Mam nadzieję, że to przyjmą, bo póki co przepis jest sztywny - jest kontrola i z tego obszaru kontrolowanego nie można wypłacić nawet złotówki - mówił. 

Zdaniem szefa resortu rolnictwa kwestia wypłat pomocy suszowej w tym trudnym czasie również nie jest zagrożona.

- Jeżeli chodzi o suszę, to cały czas wypłaty są realizowane. I jeżeli nie zaistnieją jakieś absolutnie nieprzewidywalne sytuacje to te naliczone wsparcie suszowe, którego wypłaciliśmy już prawie 1 mld złotych, zostaną zrealizowane. Musimy jednak wziąć po uwagę fakt, że spora część pracowników ARiMR pracuje zdalnie, co mocno ogranicza realizację działań. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość - wyjaśnił.

Już teraz mamy dla Was dobrą wiadomość, a mianowicie w sobotę w nocy został uchwalony budżet na 2020 rok, co oznacza, że wkrótce rolnicy dostaną pomoc suszową.


Cały wywiad z Ministrem Ardanowskim obejrzysz TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)