Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Europosłowie: wydatki na rolnictwo powinny być większe

- Dobrze, że w budżecie 2021-2027 przewidziano więcej pieniędzy na WPR, ale wydatki na rolnictwo powinny być jeszcze wyższe - oceniają europosłowie z Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zauważają, że dodatkowe 15 mld euro z II filara ma być rozdysponowane do 2024, a więc w połowie nowej perspektywy finansowej.

Kamila Szałaj3 czerwca 2020, 07:04
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu na lata 2021-2027. Z tego na rolnictwo zostało przeznaczone 348,3 mld euro. To o 28 mld euro więcej niż w propozycji budżetowej z 2018 roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wczoraj o propozycji KE z komisarzem ds. budżetu Johannesem Hahnem dyskutowali europosłowie z Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zwracali uwagę, że wydatki na rolnictwo powinny być jeszcze większe, ponieważ tylko odpowiednio finansowana polityka rolna może zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. 

- Będziemy w dalszym ciągu walczyć o to, by nie doszło do żadnych cięć budżetu rolnego. Poza tym zwracamy uwagę, że przy projektowaniu budżetu należy uwzględnić inflację z ubiegłych lat. Dziś widzimy, że sektor rolnictwa trzeba wzmacniać, by był odporny na kryzysy. Rolnicy stoją przecież przed dużymi wyzwaniami. Mam tu na myśli głównie strategie „Od pola do stołu”, czy „Bioróżnorodności”, które sprawiają, że farmerzy nie są pewni swojej przyszłości i nie wiedzą, co ich czeka. Dlatego jeśli KE chce realizować zielone cele, musi zapewnić dość pieniędzy – mówił Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa PE.

Johannes Hahn zapewnił, że budżet na WPR jest silniejszy niż ten zaproponowany dwa lata temu. Wyliczył, że z dodatkowych środków na rolnictwo 15 mld euro ma zostać przeznaczone na wzmocnienie programów rozwoju obszarów wiejskich. Z tego finansowane będą także cele Zielonego Ładu, w tym wdrażanie strategii „Od pola do stołu”. Kolejne 5 mld euro zostanie uruchomione w celu wsparcia rolnictwa po kryzysie koronowairusowym. Połowa z tych środków będzie dostępna w 2021 r. Z kolei filar I, a więc pula na płatności bezpośrednie, został wzmocniony kwotą 4 mld euro

- Te 4 mld euro mają być podzielone na równe transze na przestrzeni kolejnych 7 lat. Ale pamiętajmy, że te wyliczenia opierają się na cenach z 2018 roku, a więc nie uwzględniają inflacji. Zrobiliśmy to po to, by łatwiej nam było odnieść się do propozycji budżetowej właśnie z 2018 roku. To jest ważne dla przyszłych negocjacji i ułatwi porównywanie. Rolnictwo w nowej perspektywie musi pójść nową, zrównoważoną ścieżką. A strategia „Od pola do stołu” będzie naszym projektem flagowym. Dlatego chcemy, żeby PE i KE zajęły się przygotowaniem planu dla rolnictwa, by uczynić je bardziej przyjazne dla środowiska i cyfrowe – powiedział Hahn.

Zdaniem posłanki Ulrike Muller zakup nowych technologii i sprzętu, który umożliwi rolnikom precyzyjne gospodarowanie jest bardzo kosztowny i wymaga olbrzymich nakładów, które KE powinna sfinansować. 

- Dlatego budżet UE powinien przewidzieć więcej na rolnictwo. Strategia „Od pola do stołu” stawia przed rolnikami olbrzymie wyzwania. Tę transformację trzeba przecież jakoś sfinansować. A obecne środki nie wystarczą, by gospodarstwa mogły kupić nowe technologie - zaznaczyła Ulrike Muller. 

Również poseł Angelo Ciocca domagał się większego budżetu WPR i zwiększonych wydatków na odbudowanie gospodarki po kryzysie COVID-19. 

- Jest mnóstwo niewykorzystanych pieniędzy w UE. Trzeba też ciąć wydatki, tam gdzie to możliwe, np. z pomocy dla uchodźców. I te pieniądze przekazać rolnikom – mówił Ciocca.

15 mld euro tylko do 2024 roku


Posłowie pytali także o termin wykorzystania dodatkowych 15 mld euro z II filara. Okazuje się bowiem, że te pieniądze trzeba będzie rozdysponować do 2024 roku, a więc w połowie nowej perspektywy finansowej.

- Rzeczywiście, do 2024 roku pieniądze te muszą być już „zakontraktowane”, natomiast realizacja płatności może nastąpić później. Pamiętajmy, że te 15 mld euro jest przeznaczone tak naprawdę na reformy, odbudowanie sektora rolnego i lepsze przygotowanie rolników na kolejne kryzysy, stąd ta wcześniejsza data – powiedział Hahn.

Podczas posiedzenia padły także pytania o zwiększenie rezerwy kryzysowej z obecnych 500 mln euro do nawet 1,5 mld euro. 
-
Zdaję sobie sprawę, że UE potrzebuje prawdziwej rezerwy kryzysowej dla rolnictwa. Będziemy musieli to wspólnie przedyskutować – zapewnił komisarz.

Posłowie chcieli także wiedzieć, czy rolnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia z programu odbudowy. Komisarz wyjaśnił, że przedsiębiorstwa rolne mogą być kwalifikowane jako małe i średnie firmy, a więc będą mogły korzystać z tych środków. 

Posłowie pytali także o możliwość zwiększenia pomocy dla sektora rolnego, który ucierpiał w wyniku epidemii koronawirusa. 

- KE dała 800 mln euro na kryzys COVID-19 na 27 państw członkowskich, podczas gdy USA dały 200 razy więcej. Czy nie widzi pan możliwości, by tę sumę zwiększyć chociażby dla sektora wołowiny i ziemniaków? – dopytywał poseł Herbert Dorfmann.

W odpowiedzi komisarz zaznaczył, że KE uruchomiła maksymalny pakiet działań pomocowych.

ksz, fot. KE


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)