Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

Obrazek

Pytanie: Prowadzimy z żoną gospodarstwo rolne oraz dział specjalny – produkcję jaj wylęgowych. Dla gospodarstwa jestem czynnym podatnikiem VAT, natomiast żona dla produkcji jaj jest rolnikiem ryczałtowym. Planujemy montaż fotopaneli na budynkach gospodarstwa, ale energia będzie wykorzystywana na fermie kur. Na kogo powinny być wystawione faktury na zakup instalacji?

30 kwietnia 2019, 14:16
Odpowiedź: Na podstawie tak postawionego pytania można się domyślać, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową i dwa numery gospodarstwa, zatem występują jako odrębni podatnicy VAT. Zatem kluczową kwestią jest stwierdzenie, czy zakup instalacji fotowoltaicznej służy sprzedaży opodatkowanej czy zwolnionej. Jeśli produkcja energii odnawialnej będzie służyć do produkcji jaj (tutaj zwolnionej z VAT), to faktura powinna być wystawiona na fermę kur i oczywiście nie będzie możliwości odliczenia VAT (23%). Nie ma przy tym znaczenia miejsce umieszczenia tej instalacji, ale wyłącznie związek ze sprzedażą zwolnioną lub opodatkowaną.

Jeśli jednak część energii byłaby wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego męża (sprzedaż opodatkowana), to w tej części przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT. W takim przypadku najlepiej, aby faktura VAT była wystawiona na imię obu małżonków, przy czym tylko mąż miałby prawo podać NIP do tej faktury. Szczegółowe rozliczenie (proporcja) VAT naliczonego powinno być udokumentowane na piśmie umową albo innym rodzajem porozumienia.

Roman Włodarz


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)