Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Obrazek

Ekoschematy to nowość w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich w 2023 roku dlatego u rolników rodzą wiele pytań, ponieważ ich zastosowanie często zmienia spojrzenie na wszystkie grunty w gospodarstwie, zarówno te produkcyjne, jak i te nieprodukcyjne. Podczas webinarium "Ekoschematy w praktyce" padały także pytania od uczestników o to jak deklarować w nowych wnioskach o dopłaty te elementy nieprodukcyjne w ramach normy DKR 8.

Karol BujoczekGrzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała12 kwietnia 2023, 08:00

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się pytanie z pozoru proste, ale dla wielu rolników nie do końca jasne w kontekście nowych przepisów dotyczących dopłat bezpośrednich od 2023 roku. Jedna z uczestniczek zapytała o to, jak deklarować elementy nieprodukcyjne we wniosku pod normę DKR 8?

Czym jest norma DKR 8?

Przypomnijmy, że norma DKR nr 8 dotyczy ugorowania gruntów. Jest w niej określony minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, i na wszystkich użytkach rolnych, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.

Norma ta będzie wdrożona od 2024 r. Rolnicy mający powyżej 10 ha będą musieli przeznaczyć:

 • co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane,
 • co najmniej 3% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczyć na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, pod warunkiem, że rolnik zobowiąże się przeznaczyć co najmniej 7% swoich gruntów ornych na obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, w ramach bardziej zaawansowanego ekoschematu,
 • co najmniej 7% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i  elementy nieprodukcyjne, w  tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3% będą stanowić obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.

Obiekty nieprodukcyjne to m.in.:

 • elementy krajobrazu objęte obowiązkiem zachowania lub elementy charakterystyczne dla kultury,
 • grunty ugorowane, w  tym ugory z  roślinami miododajnymi, bez stosowania środków ochrony roślin,
 • żywopłoty, pasy zadrzewione, zadrzewienia liniowe lub pojedyncze drzewa,
 • rowy,
 • zagajniki śródpolne,
 • oczka wodne,
 • miedze śródpolne, strefy buforowe działek,
 • pasy gruntów kwalifikujące się do płatności wzdłuż obrzeży lasu (bez produkcji) bez stosowania środków ochrony roślin.

Rowy, oczka wodne, żywopłoty i pasy zadrzewień pomogą w spełnieniu norm nowych dopłat

Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu ten obszar otwiera dla rolników wnioskujących o dopłaty nowe możliwości w zakresie wykorzystania obszarów nieprodukcyjnych.

- Jest tam taka warstwa, którą można zadeklarować jako element nieprodukcyjny. Trzeba dostać się do tej warstwy elementów nieprodukcyjnych, zaznaczyć i wtedy już będzie to liczone. I co ciekawe, to są elementy stałe. Jeszcze tylko dodam, że jeżeli np. rolnik ma rów i wzdłuż tego rowu nasadzi żywopłot, to za każdy metr bieżący rowu będzie miał liczone 10 m² elementu nieprodukcyjnego. I za każdy metr bieżący żywopłotu też 10 m², jak komuś się to podoba. Także warto przemyśleć pewne elementy, które można wykorzystać by mieć te nieprodukcyjne strefy, które i tak są, żeby nie ugorować gruntu produkcyjnego, jeśli nie ma takiej potrzeby - mówił nasz ekspert.

Jak zauważył w dyskusji nad tym pytaniem redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek, tak naprawdę te elementy nieprodukcyjne i wyłączenie z produkcji wpływają na warunkowość i za to nie ma dodatkowych pieniędzy. W związku z tym w tych gospodarstwach, gdzie każdy metr kwadratowy się liczy, to w tym roku nikt nie będzie poświęcał gruntu, ale w przyszłości trzeba wyłączyć najsłabsze kawałki, czy też wyeliminować kliny. Więc nie każdy rolnik może sobie pozwolić na to, żeby te 4% gruntów wyłączyć.

- Tu jeszcze często są mieszane te dwa systemy. Albo wyłączamy 4% gruntów albo wyłączamy 3% gruntów – to są dwa różne elementy. Albo wyłączamy 3% i do tego jeszcze 4% mamy bobowatych, albo 4% z międzyplonów, które stosujemy, przy czym międzyplon ma wskaźnik ważenia 0,3, czyli 1/3 ha międzyplonów daje nam 1 ha tego elementu dopełniającego do 7%. . Więc nie 4% i 3%, nie 4% i 7%. Albo czyste 4%, albo 3% gruntu nieprodukcyjnego i do 7% jego uzupełnienie - wyjaśniał Marek Krysztoforski.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Envato ElementsCZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?
Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)