Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Ekoschematy to nowość w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich w 2023 roku dlatego u rolników rodzą wiele pytań, ponieważ ich zastosowanie często zmienia spojrzenie na wszystkie grunty w gospodarstwie, zarówno te produkcyjne, jak i te nieprodukcyjne. Podczas webinarium "Ekoschematy w praktyce" padały także pytania od uczestników o to jak deklarować w nowych wnioskach o dopłaty te elementy nieprodukcyjne w ramach normy DKR 8.
Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się pytanie z pozoru proste, ale dla wielu rolników nie do końca jasne w kontekście nowych przepisów dotyczących dopłat bezpośrednich od 2023 roku. Jedna z uczestniczek zapytała o to, jak deklarować elementy nieprodukcyjne we wniosku pod normę DKR 8?
Czym jest norma DKR 8?
Przypomnijmy, że norma DKR nr 8 dotyczy ugorowania gruntów. Jest w niej określony minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, i na wszystkich użytkach rolnych, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.
Norma ta będzie wdrożona od 2024 r. Rolnicy mający powyżej 10 ha będą musieli przeznaczyć:
- co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane,
- co najmniej 3% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczyć na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, pod warunkiem, że rolnik zobowiąże się przeznaczyć co najmniej 7% swoich gruntów ornych na obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, w ramach bardziej zaawansowanego ekoschematu,
- co najmniej 7% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3% będą stanowić obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.
Obiekty nieprodukcyjne to m.in.:
- elementy krajobrazu objęte obowiązkiem zachowania lub elementy charakterystyczne dla kultury,
- grunty ugorowane, w tym ugory z roślinami miododajnymi, bez stosowania środków ochrony roślin,
- żywopłoty, pasy zadrzewione, zadrzewienia liniowe lub pojedyncze drzewa,
- rowy,
- zagajniki śródpolne,
- oczka wodne,
- miedze śródpolne, strefy buforowe działek,
- pasy gruntów kwalifikujące się do płatności wzdłuż obrzeży lasu (bez produkcji) bez stosowania środków ochrony roślin.
Rowy, oczka wodne, żywopłoty i pasy zadrzewień pomogą w spełnieniu norm nowych dopłat
Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu ten obszar otwiera dla rolników wnioskujących o dopłaty nowe możliwości w zakresie wykorzystania obszarów nieprodukcyjnych.
- Jest tam taka warstwa, którą można zadeklarować jako element nieprodukcyjny. Trzeba dostać się do tej warstwy elementów nieprodukcyjnych, zaznaczyć i wtedy już będzie to liczone. I co ciekawe, to są elementy stałe. Jeszcze tylko dodam, że jeżeli np. rolnik ma rów i wzdłuż tego rowu nasadzi żywopłot, to za każdy metr bieżący rowu będzie miał liczone 10 m² elementu nieprodukcyjnego. I za każdy metr bieżący żywopłotu też 10 m², jak komuś się to podoba. Także warto przemyśleć pewne elementy, które można wykorzystać by mieć te nieprodukcyjne strefy, które i tak są, żeby nie ugorować gruntu produkcyjnego, jeśli nie ma takiej potrzeby - mówił nasz ekspert.
Jak zauważył w dyskusji nad tym pytaniem redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek, tak naprawdę te elementy nieprodukcyjne i wyłączenie z produkcji wpływają na warunkowość i za to nie ma dodatkowych pieniędzy. W związku z tym w tych gospodarstwach, gdzie każdy metr kwadratowy się liczy, to w tym roku nikt nie będzie poświęcał gruntu, ale w przyszłości trzeba wyłączyć najsłabsze kawałki, czy też wyeliminować kliny. Więc nie każdy rolnik może sobie pozwolić na to, żeby te 4% gruntów wyłączyć.
- Tu jeszcze często są mieszane te dwa systemy. Albo wyłączamy 4% gruntów albo wyłączamy 3% gruntów – to są dwa różne elementy. Albo wyłączamy 3% i do tego jeszcze 4% mamy bobowatych, albo 4% z międzyplonów, które stosujemy, przy czym międzyplon ma wskaźnik ważenia 0,3, czyli 1/3 ha międzyplonów daje nam 1 ha tego elementu dopełniającego do 7%. . Więc nie 4% i 3%, nie 4% i 7%. Albo czyste 4%, albo 3% gruntu nieprodukcyjnego i do 7% jego uzupełnienie - wyjaśniał Marek Krysztoforski.
Jak łączyć ze sobą ekoschematy?
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:
Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?
Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?
Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?