Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Jakie wsparcie dla małych i średnich gospodarstw? Minister wyjaśnia

Obrazek

Ministerstwo rolnictwa deklaruje chęć wspierania małych i średnich gospodarstw. To dla nich przeznaczone są specjalne programy w ramach PROW oraz ułatwienia w sprzedaży żywności bezpośrednio z gospodarstw.

wk9 lipca 2019, 13:36
Minister rolnictwa odpowiadał w Sejmie na pytania posłów, których zdaniem większość pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafia do dużych gospodarzy.

- Wiele z nich z pomocy takiej skorzystało wielokrotnie, co umożliwiło ich dynamiczny rozwój. Inaczej przedstawia się sytuacja małych i średnich gospodarstw rolnych, które dominują w Polsce - mówił poseł Lech Kołakowski.

W odpowiedzi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zadeklarował, że rząd nadal będzie wspierał małe i średnie gospodarstwa, gdyż  są konieczne do utrzymywania żywotności społecznej i ekonomicznej obszarów wiejskich.

- Błędy, jakie były związane z likwidacją rozdrobnionego rolnictwa np. w Hiszpanii, spowodowały przemieszczenie się milionów ludzi do wielkich miast, do metropolii i wyludnienie, pustynnienie prowincji hiszpańskiej. My tego błędu popełnić nie chcemy - powiedział w Sejmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister zwrócił uwagę, że małe gospodarstwa o potencjale do 13 tys. euro mogą z premii w ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. A dostęp do tego programu został właśnie uproszczony.

- Podnieśliśmy premię dla młodych rolników do 150 tys. zł. To jest forma, z której korzystają wszystkie typy gospodarstw, również gospodarstwa mniejsze - kontynuował minister Ardanowski, który poinformował, że w ramach PROW złożono już 4,5 mln wniosków o przyznanie pomocy na kwotę 42 mld zł, co oznacza, że zakontraktowane jest 53% dostępnego budżetu.

Szansą na dodatkowy rozwój dla małych i średnich gospodarstw jest również stworzenie przepisów o rolniczym handlu detalicznym, sprzedaży bezpośredniej oraz rozwoju małych przetwórni surowców pochodzenia zwierzęcego w ramach produkcji małej, lokalnej i ograniczonej. W ramach RHD działa już ok. 4,5 tys. gospodarstw, w sprzedaży bezpośredniej ok. 11 tys. gospodarstw, a kolejne ok. 3 tys. gospodarstw zajmuje się produkcją na niewielką skalę w ramach MOL.

- Wprowadziliśmy również premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. To też jest dedykowane przede wszystkim mniejszym gospodarstwom. Podniesiona została kwota premii w przypadku zatrudnienia jednej osoby, w tym samozatrudnienia, do 150 tys., 200 tys. – w przypadku zatrudnienia dwóch osób, 250 tys. – w przypadku zatrudnienia trzech i więcej osób. To jest również zachęta do rozwoju przedsiębiorczości i pewnej zaradność - podsumował minister Ardanowski.

wk

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy