Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Jurgiel walczy o wyrównanie dopłat

Obrazek

Minister Krzysztof Jurgiel domaga się wyrównania dopłat bezpośrednich i równego traktowania polskich rolników.

Karol Bujoczek26 marca 2018, 17:03
Dopiero ostateczny kształt budżetu przesądzi o tym, jakie będzie finansowanie europejskiego rolnictwa. Ubiegłotygodniowa rada ministrów rolnictwa nie przyniosła konsensusu w zakresie wysokości dopłat bezpośrednich. Minister Krzysztof Jurgiel podkreślał podczas ostatniej konferencji w Jasionce, że wśród wielu zagadnień jedynie wyrównanie – czyli konwergencja – dopłat bezpośrednich jest kwestią sporną w gronie szefów rolnictwa państw europejskich.

Polska żąda wyrównania dopłat

W komunikacie po ostatniej radzie ministrów w Brukseli pojawiło się sformułowanie, że są rozbieżności co do zrównania dopłat bezpośrednich. Polska nie zgadza się na różnicowanie dopłat bezpośrednich, czego domagają się zwłaszcza przedstawiciele płatników netto do unijnego budżetu, głównie Niemcy, Holandia, Dania i Szwecja. Do żądań Polski dołączyły takie kraje jak: Estonia, Litwa, Łotwa i Słowacja.

Na ubiegłotygodniowym Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce minister Jurgiel podkreślił, że traktat europejski mówi o niedyskryminacji i mamy prawo domagać się równego traktowania. Przytoczył też, że w podobnym tonie wypowiedział się Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, mówiąc że wszyscy w Europie powinni być równi.

Zobacz wypowiedź ministra Jurgiela.bk
Fot. Bujoczek

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy