Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ostatni dzwonek na zasianie międzyplonów!

Obrazek

Termin zasiewu międzyplonów ścierniskowych w ramach zazielenienia mija 20 sierpnia (włącznie). Wielu rolników może nie zdążyć z ich wysiewem z powodu opóźniających się żniw. Co w takim przypadku zrobić?

Tomasz Czubiński19 sierpnia 2016, 11:44

Pisaliśmy o tym 10 sierpnia - link. Jeśli jednak zdążymy lub decydujemy się na siew międzyplonów ozimych warto zastanowić się nad doborem gatunków wysiewanych w międzyplonie.

Ekonomiczną pokusą jest wysiew gorczycy białej. Gatunek ten na pewno ma wiele zalet. Podstawową jest niski koszt materiału siewnego oraz szybkie wschody i budowanie dużej masy zielonej. Ma jednak wady. Jest to roślina z rodziny kapustowatych, a więc przenoszą się na niej choroby rzepaku i warzy kapustnych, w tym groźna kiła kapusty. Ponadto duża masa roślinna wcale tak mocno nie wzbogaca w materię organiczną. Jest to w świeżej masie głównie woda. Dlatego warto zastanowić się nad zainwestowaniem w inne gatunki, tym bardziej, że mamy mokry koniec wakacji i grubonasienne łubiny i peluszki powinny doskonale wschodzić. Warte oprócz strączkowych rozważenia sią także inne gatunki – facelia, gryka, słonecznik a jeśli w płodozmianie nie ma rzepaku, to rzodkiew oleista. tcz

Więcej o normach siewu tych gatunków w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” w poradach agrotechnika na str. 102.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)