Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Karkołomne wymogi ARR dla grup

Obrazek

Nowe grupy producentów rolnych miały wyrastać jak grzyby po deszczu. Niestety, w ostatnich miesiącach w skali kraju powstało tylko 51 nowych grup. Przy czym tylko nielicznym jak na razie  udało się uzyskać decyzję o uznaniu, a więc mogą ubiegać się o unijne wsparcie.

dr Piotr Łuczak15 sierpnia 2016, 07:49

Organizowanie się rolników w grupy producentów rolnych miało być łatwiejsze, a wyższa dotacja na rozpoczęcie działalności miała skutecznie zachęcać rzesze rolników do wspólnego działania. Mamy drugą połowę 2016 roku, a więc kończy się drugi rok obowiązywania nowego PROW: nowych grup jakoś nie przybywa w zastraszającym tempie. Do 10 sierpnia br. dyrektorzy Oddziałów Terenowych ARR wydali 6 decyzji o uznaniu „nowych” grup producentów rolnych wraz z zatwierdzeniem planu biznesowego. Natomiast 45 wniosków jest w trakcie rozpatrywania. Wnioski o uznanie w oparciu o nowe przepisy złożyły 34 grupy utworzone po 1 stycznia 2014 roku.

Tutaj mamy pierwszą nowość – grup nie uznaje, czy jak dotąd nie wpisuje na listę grup marszałek województwa, a dyrektor lokalnego oddziału ARR.

Przerost formy nad treścią

Rolnicy skarżą się, że dużo niejasności napotkamy przy wypełnianiu planu biznesowego, który jest integralną częścią kompletu dokumentów wymaganych do uznania grupy.  Formularz tego dokumentu udostępniła Agencja Rynku  Rolnego. Niestety, nikt z tej instytucji nie pokusił się o przygotowanie instrukcji jego wypełniania. Prawdziwy horror jest przy tabeli 16 planu biznesowego.

Urzędnicy niedoinformowani

Urzędnicy ARR nieoficjalnie przyznają, że nie zostali niedostatecznie przeszkoleni co do zakresu wymaganych danych w planie, jak i interpretacji samych zapisów formularza.

Szeroko na temat kontrowersji przy zakładaniu grup w oparciu o nowe przepisy przeczytacie w artykule Jana Bromberka w najnowszym, wrześniowym wydaniu „top agrar Polska”. Tylko z prenumeratą „top agrar Polska” masz dostęp do pełnej wersji informacji codziennie na portalu www.topagrar.pl.
Opr. płPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)