Kiedy fiskus odmawia rozliczenia VAT za maszynę?

Kiedy fiskus odmawia rozliczenia VAT za maszynę?

Kupujesz maszynę, a fiskus odmawia Ci zwrotu podatku VAT? Poniższa porada jest dla Ciebie.Pytanie: Czy urząd skarbowy może zakwestionować prawo do odliczenia VAT od  zakupu maszyny rolniczej, uznając, że jest ona za duża dla mojego gospodarstwa? – pyta Czytelnik „top agrar Polska”.

r e k l a m a

Odpowiedź: Zgodnie z art. art. 86. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, że musi być bezpośredni lub pośredni związek pomiędzy sprzedażą opodatkowaną, a zakupem środków produkcji. Fiskus jest uprawniony do weryfikacji prawa do obniżenia podatku należnego w związku z zakupami. Jest to stosunkowo łatwe do ustalenia w przypadku odliczenia VAT od środków obrotowych, np. od nawozów, nasion, i trudne w przypadku zakupu środków trwałych, np. ciągników.

Aby przeczytać cały artykuł musisz być prenumeratorem "top agrar Polska" zalogowanym na portalu www.topagrar.pl

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii