Kiedy kupić kasę fiskalną?

Kiedy kupić kasę fiskalną?

Do jakiej kwoty można rozliczać się bez kasy fiskalnej, a kiedy jej posiadanie jest niezbędne?

r e k l a m a

Czytelnik pyta: Jestem podatnikiem VAT. Produkuję mleko, czasami sprzedaję jałówki cielne, ostatnio jedną sztukę sprzedałem ryczałtowcowi, wystawiając mu fakturę VAT. Czy jest to prawidłowe, czy powinienem już kupić kasę fiskalną?

Zdaniem Romana Włodarza, naszego redakcyjnego podatkowego eksperta VAT, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych powinna być zarejestrowana za pomocą kasy fiskalnej. Są jednak od tej zasady pewne wyjątki.

Według aktualnie obowiązujących przepisów, obowiązek instalacji kasy fiskalnej powstaje po przekroczeniu 20 tys. zł wartości sprzedaży netto na rzecz tych osób. Jeśli rozpoczynamy sprzedaż dla tych osób w ciągu roku, to kwota 20 tys. zł jest rozliczana proporcjonalnie do okresu do końca tego roku, np. rozpoczynamy sprzedaż w październiku, to limit wyniesie ¼, czyli 5 tys. zł. Zatem nasz Czytelnik, jeśli nie przekroczył jeszcze limitu sprzedaży, nie musi dla transakcji sprzedaży jałówki instalować kasy fiskalnej.

Odrębnym zagadnieniem jest wystawianie faktur dokumentującym sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Zgodnie z art. 106b wystawienie faktury dla tych osób nie jest obligatoryjne, a wyłącznie na żądanie.

Obecnie nie ma też obowiązku podawania na fakturze NIP takiego nabywcy, nawet jeśli go posiada. Tak więc można przy sprzedaży dla takich osób wyróżnić następujące formy dokumentowania:

  • poniżej limitu 20 tys. zł – bez faktury, tylko wpis do ewidencji sprzedaży bezrachunkowej (nieudokumentowanej) lub  z fakturą VAT, tylko wpis do ewidencji sprzedaży bezrachunkowej (nieudokumentowanej),
  • z kasą fiskalną – bez faktury, wydajemy paragon fiskalny – a do ewidencji sprzedaży VAT wpisujemy raporty (wydruki) dzienne lub miesięczne,
  • z kasą fiskalną – z fakturą, nie wydajemy paragonu, ale dołączamy go do kopii faktury i przechowujemy – a do ewidencji sprzedaży VAT wpisujemy raporty (wydruki) dzienne lub miesięczne.       opr. pł

 

Pytania + odpowiedzi VAT w każdym numerze „top agrar Polska”. Natomiast kalkulacje, kiedy opłaca się przechodzić z ryczałtu na zasady ogólne i odwrotnie w kwartalniku „agroszef”. Kliknij

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii