Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Kiedy nabór wniosków o wsparcie organizacji i grup producentów rolnych?

Obrazek

Za miesiąc rusza nabór wniosków na dofinansowanie dla tworzących się grup i organizacji producentów. Jakie dokumenty należy złożyć?

Aneta Lewandowska20 września 2021, 13:49

Po raz kolejny organizacje producentów rolnych mogą zgłaszać się do programu wsparcia z budżetu PROW 2014-20 „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do kogo skierowane jest wsparcie?

  • grupa producentów rolnych (uznana od 1 grudnia 2020 r. na podstawie przepisów ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach, w skład której wchodzą wyłącznie osoby fizyczne);
  • organizacja producentów rolnych (uznana na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. о organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych).

Grupy występujące z wnioskiem o przyznanie pomocy muszą działać jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo – szczególne warunki, które musi spełniać podmiot, opisano tutaj

ARiMR podda złożone dokumenty ocenie i wypłaci dofinansowanie według kolejności na podstawie liczby uzyskanych przez związek rolniczy punktów.

Ten program nie dotyczy hodowców drobiu, producentów wyrobów drobiowych, mięsa i jego podrobów.

Kiedy wypłacane jest wsparcie?

Po utworzeniu i uznaniu grupy lub organizacji producentów rolnych ARiMR wypłaca wsparcie raz w roku przez 5 pierwszych lat działalności zrzeszenia.

  • I rok: 10% przychodów netto;

  • II rok: 9 % przychodów netto;

  • III rok: 8 % przychodów netto;

  • IV rok: 7 % przychodów netto;

  • V rok: 6% przychodów netto.

W ciągu jednego roku pomoc finansowa nie może przekroczyć 100 tysięcy euro. Przewidywany budżet PROW 2014-2020 na wsparcie grup i organizacji producentów to 262 416 420 euro.

Kiedy składać wnioski?

Wnioski oraz niezbędne dokumenty aplikacyjne – do pobrania na stronie internetowej ARiMR - można składać u dyrektora odpowiedniego oddziału Agencji.

Termin tegorocznego naboru to 20 października do 30 listopada 2021 r.

Wyprzedzające finansowanie

Istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie wyprzedzające, co jest krokiem nieobowiązkowym, ale warto o nim pamiętać. Jeżeli stowarzyszenie producentów złoży taki wniosek w pierwszym roku działalności, w terminie 30 dni od dnia pozytywnej decyzji o wsparciu dla grupy lub organizacji, otrzyma środki wcześniej.

W takim wypadku dofinansowanie wyprzedzające nie może być wyższe niż udział krajowych środków na współfinansowanie pomocy w ramach działania nr 9 (udział krajowych środków wynosi 36,37%), na podstawie planowanej wielkości i wartości przychodów ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa producentów rolnych/organizacja producentów została uznana, wytworzonych w gospodarstwach członków tej grupy producentów rolnych/organizacji producentów w pierwszym roku działalności. Maksymalne dofinansowanie wyprzedzające wynosi 50 tysięcy złotych

Dlaczego warto tworzyć grupy i organizacje producentów rolnych i do nich wstępować, piszemy więcej tutaj

al na podst. ARiMR
fot. pixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)