Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Komisarz Wojciechowski: Tyle Zielonego Ładu, ile go będzie w Krajowym Planie Strategicznym

W trakcie Kongresu Izb Rolniczych w Spale szefowie i delegaci wojewódzkich Izb Rolniczych dyskutowali o przyszłości polskiego rolnictwa, które już za kilka miesięcy będzie objęte nowymi warunkami wyznaczonymi przez Krajowy Plan Strategiczny.

Karol Bujoczek15 maja 2022, 06:00

Dyskusja miała dotyczyć przede wszystkim zmian Krajowego Planu Strategicznego, do którego Bruksela przysłała ponad 300 różnych uwag. Obecny na spotkaniu komisarz Janusz Wojciechowski uspokajał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów, które dostarczyły najważniejszy dokument decydujący o realizacji polityki rolnej do Brukseli, może też liczyć na jego szybkie zatwierdzenie. Na wprowadzenie zmian do Planu Strategicznego zostało raptem kilka tygodni.

Zdaniem Komisarza Wojciechowskiego nie jest jeszcze za późno by wprowadzić zmiany w Krajowym Planie Strategicznym. Co można jeszcze zmienić lub poprawić?

- Definicję rolnika aktywnego. Zdecydować, czy płacimy wszystkim 1 300 tys. posiadaczom ziemi w Polsce, czy tylko rolnikom, którzy wykazują się pracą i produkcją w gospodarstwach. To jest także czas na decyzję, które gospodarstwa uznamy za małe lub średnie, bo one będą miały specjalną, dodatkową płatność. A jaka jest granica pomiędzy małymi i średnimi gospodarstwami, to jest indywidualna decyzja państwa członkowskiego. To sie może zmienić - mówił Janusz Wojciechowski.

Z unijnym komisarzem ds. rolnictwa rozmawiał Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska.Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)