Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Korona-program. Pieniądze mają trafić do rolników jeszcze w tym roku

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą, która ma umożliwić rolnikom uzyskanie pomocy w związku z pandemią koronawirusa. Do rozdysponowania jest 1 miliard złotych. Rząd chce, aby rolnicy otrzymali te pieniądze jeszcze w tym roku.  

wk23 lipca 2020, 16:56
Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa zajęli się w środę rządowym projektem ustawy, która stwarza ramy prawne do wypłacenia rolnikom pomocy z tytułu utraty płynności finansowej spowodowanej epidemią koronawirusa. Bruksela zezwoliła, by przeznaczyć na ten cel 270 milionów euro. 

- Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o wydanie niewykorzystanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 1 miliarda euro, ale otrzymaliśmy tylko zgodę na 1 miliard złotych. To też jest potężna kwota i chcemy, aby te pieniądze jak najszybciej trafiły do poszkodowanych – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jan Białkowski. 


Pieniądze na kontach jeszcze w tym roku?


Pomoc będzie wdrożona w postaci kolejnego działania w ramach PROW. Do tego potrzebna jest ustawa, która już jutro może trafić na plenarne posiedzenie Sejmu, a na początku sierpnia zajmie się nią Senat.

– Zależy nam, aby te środki jak najszybciej przekazać rolnikom. Tak, żeby one były na kontach rolników jeszcze w tym roku. Nasze działania zmierzają w tym kierunku, aby te środki były dostępne w grudniu, a może nawet jeszcze w listopadzie tego roku. Nabór wniosków będzie ogłoszony we wrześniu lub nawet w sierpniu – przekonywał Łukasz Tomczak, wicedyrektor departamentu Wspólnej Polityki Rolnej w MRiRW.

Resortowi rolnictwa zależy na czasie, dlatego już teraz zapowiada, że czas naboru wniosków będzie maksymalnie krótki. Będzie to nie krócej niż 14 dni, ale nie dłużej niż 30. 

– Nie po to, aby jak najmniej rolników złożyło wnioski tylko, żeby jak najszybciej zakończyć nabór. Ale już wychodzimy do rolników z informacją, że taki nabór jest planowany. Będziemy prowadzić kampanię informacyjną, że takie środki są dostępne – tłumaczył Tomczak.  


Wniosek o pomoc ma być prosty 


O pomoc nie będzie mógł starać się każdy rolnik. Resort rolnictwa w rozporządzeniu do ustawy ustali, które branże zostały poszkodowane najbardziej przez epidemię Covid-19. Szacuje się, że wnioski złoży od 180 do 200 tys. rolników. Pomoc będzie miała charakter zryczałtowany. Rolnicy, oprócz wniosku, nie będą musieli składać żadnych dokumentów potwierdzających np. wykonanie inwestycji czy udowadniających poniesione straty. Wysokość pomocy będzie się wahać od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Wysokość wsparcia zależy od sektora produkcji rolniczej oraz skali produkcji. Wszyscy, którzy złożą wnioski otrzymają wsparcie. W sytuacji gdyby chętnych było więcej niż pieniędzy do wydania do ustalenia wysokości wsparcia zostanie zastosowany tzw. współczynnik korekty. 


Wykorzystanie PROW


Przy okazji dyskusji nad ustawą posłowie opozycji zadali pytania dotyczące stopnia wykorzystania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W odpowiedzi przedstawiciele resortu rolnictwa zapewnili, że ponad 70% środków zostało już zakontraktowanych i żadne pieniądze z PROW nie zostaną zwrócone do budżetu Unii Europejskiej.  
 
wk, fot. KE


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)