Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Korzystne zmiany dla rolników! Ekoschemat Zróżnicowana struktura upraw i Dobrostan zwierząt do poprawki!

Obrazek

Podczas dzisiejszej konferencji „Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027” w Sejmie padły ważne zapowiedzi zmian w KPS, o które apelowały organizacje rolnicze. Podjęto dwie ważne uchwały zmieniające KPS, odnośnie ekoschematu Zróżnicowana struktura upraw i Dobrostan zwierząt.

 

Dorota Kolasińska16 grudnia 2022, 14:00

Jak zaznaczył wicepremier Kowalczyk podczas wczorajszego spotkania Komitetu Monitorującego KPS podjęto dwie istotne uchwały zmieniające Krajowy Plan Strategiczny. Pierwsza z nich dotyczy oddzielenia rzepaku od innych upraw zbożowych w maksymalnym zasiewie i druga związana z oddzieleniem chowu uwięziowego od innych działań dobrostanowych.

Bydło na uwięzi nie będzie wykluczało z dopłat

- Będzie można korzystać z pozostałych działań dobrostanowych – mówił dzisiaj minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wcześniej w KPS warunkiem otrzymania jakichkolwiek dopłat dobrostanowych w przypadku bydła w gospodarstwie żadne zwierzę nie mogło być utrzymywane na uwięzi i był to warunek obligatoryjny decydujący o uzyskaniu wsparcia.

- Rezygnacja z chowu uwięziowego wymagałaby nakładów inwestycyjnych i to by blokowało dostęp do pozostałych działań dobrostanowych – mówił Kowalczyk i dodał, że nadal będzie zachęta finansowa dla tych rolników, którzy zdecydują się na rezygnację z chowu uwięziowego i premiowanie tych, którzy tego systemu chowu już nie praktykują.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że mimo iż budżet przewidziany na rolnictwo w Krajowym Planie Strategicznym jest wysoki, sięgający 25,2 mld euro, to jednak inflacja i wzrost cen produktów rolnych w obecnej sytuacji nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak to było podczas tworzenia KPS.

Ponadto podczas wczorajszego Komitetu Monitorującego KPS zapowiedziano, że bydło mięsne utrzymywane w chowie otwartym również może liczyć na wsparcie w ramach dobrostanu krów mamek.

Zboże oddzielone od rzepaku

KRiR i WIR apelowały o zmiany w ekoschemacie Zróżnicowana struktura upraw, gdyż połączono w płodozmianie zboża i rzepak, których maksymalny udział określono na 65% w strukturze zasiewów.

Ministerstwo w odpowiedzi na apel poinformowało, że w zakresie wymogu ww. praktyki ograniczającego łączny udział zbóż i rzepaku do 65% w strukturze zasiewów, podjęło rozmowy z Komisją Europejską zmierzające do zmiany Planu Strategicznego polegającej na wyłączeniu rzepaku z ww. wymogu. Zmiany PS WPR 2023-2027 wymagają zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Podczas Komitetu Monitorującego zaakceptowano taką zmianę i została podjęta stosowna uchwała.

Zaproponowane uchwały musi zatwierdzić Komisja Europejska.

dkol

Fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)