Rząd powalczy o rolnictwo

Walka o wyrównanie dopłat bezpośrednich oraz pakiet ustaw dotyczących m.in. sprzedaży bezpośredniej oraz systemu ubezpieczeń rolnych. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przedstawił w Sejmie priorytety prac resortu rolnictwa na najbliższe miesiące. Posłowie prosili o ich przyśpieszenie, tak, aby mogli zająć się projektami jak najszybciej.
W Sejmie odbyła się konferencja pt: „Zrównoważona koncepcja rozwoju obszarów wiejskich. Próba rozwiązania aktualnych problemów występujących w polskim rolnictwie”. To pierwsze z serii takich spotkań zapowiedzianych przez sejmową komisję rolnictwa dotyczącą głównych problemów polskiej wsi i rolnictwa. W spotkaniu, w którym wzięło udział kilkadziesiąt polskich organizacji rolniczych, konsumenckich i reprezentujących przemysł spożywczy jako pierwszy głos zabrał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Pakt dla obszarów wiejskich
Wiceminister odniósł się najpierw do tematu konferencji. Jacek Bogucki powiedział, że koncepcja zrównoważonego rozwoju wpisuje się dokładnie w koncepcję polityki rolnej rządu Beaty Szydło. – Od początku twierdziliśmy, że Polska nie rozwija się równomiernie i trzeba to zmienić. Nasze pomysły na naprawę tego stanu rzeczy będą zawarte w „Pakcie dla obszarów wiejskich”. Chcemy, aby to był dokument, w którym cały rząd odpowie sobie na pytanie jak równomiernie rozwijać obszary wiejskie. Ten dokument jest w trakcie opracowywania w ministerstwie rolnictwa. Potem przewidujemy konsultacje społeczne, a końcu zajmie się nim Rada Ministrów – kontynuował Jacek Bogucki.
TTIP jest zagrożeniem
Wiceminister przedstawił następnie priorytety prac resortu rolnictwa. Za najważniejsze uznał przygotowanie stanowisko Polski w sprawie przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, a więc tematów obejmujących sprawy wyrównania dopłat bezpośrednich oraz powrót do finansowanie rolnictwa unijnego w sytuacjach kryzysowych przez Komisję Europejską.
Jacek Bogucki potwierdził także negatywne stanowisko polskiego ministerstwa rolnictwa wobec toczących się właśnie negocjacji nad umową TTIP. Jego zdaniem Polska jako jeden z pierwszych krajów sprzeciwiał się tym negocjacjom wskazując na zagrożenia dla polskiego i unijnego rolnictwa. Problemem jest to, że ceny żywności amerykańskiej są niższe niż europejskiej z powodu niższych standardów bezpieczeństwa żywności jakie obowiązują w USA. – Na szczęście w Unii Europejskiej zmienia się podejście do tej kwestii i ministrowie rolnictwa zaczynają jednym głosem sprzeciwiać się otwarciu rynku europejskiego na amerykańskie produkty – powiedział Jacek Bogucki.
Priorytety legislacyjne
Jeżeli chodzi o działania legislacyjne to priorytetów jest kilka. Po pierwsze ustawa o sprzedaży detalicznej przez rolników, która jest już w uzgodnieniach społecznych. Jej celem jest umożliwienie sprzedaży produktów przetworzonych przy uproszczonych kontrolach, które zapewnią bezpieczeństwo żywności, ale jednocześnie nie będą uciążliwe dla rolników. Gospodarze decydujący się na taką działalność będą mogli liczyć zwolnienie podatkowe do kwoty 40 tys. zł, bez obowiązku używania kasy fiskalnej. Jednocześnie sprzedaż będzie możliwa nie tylko w gospodarstwie, ale również na targowiskach.
Po drugie ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych. MRiRW chce ustawowo uregulować stosunki między rolnikami, podmiotami skupującymi, przetwórcami oraz handlem. Zdaniem wiceministra Boguckiego najważniejszy jest ten ostatni element, bo pozycja rolnika w łańcuchu dostaw jest najsłabsza. Ustawa ma być gotowa jeszcze w tym miesiącu.
Po trzecie ustawa o znakowaniu żywności, tak, aby konsument wiedział z jakich surowców jest wyprodukowany produkt finalny. Minister Bogucki powiedział, że nie będzie obowiązku wchodzenia w ten mechanizm, ale rząd zaproponuje przedsiębiorcom zachęty.
I wreszcie po czwarte ustawa o funduszu ochrony dochodów rolniczych, który będzie dofinansowywany przez budżet państwa, gdy sytuacja będzie kryzysowa. Ma się to wpisywać w pomysł reformy systemu ubezpieczeń, który ma być powszechny, tani i współfinansowany przez państwo do pułapu 65%.
Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa Jarosław Sachajko zaapelował po wystąpieniu wiceministra Boguckiego o zintensyfikowanie prac nad ustawami w MRiRW tak, aby posłowie mogli się nad nimi pochylić jak najszybciej. wk
Fot. Łuczak