Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Mąż wystawia fakturę VAT dla żony

Obrazek

Czy mogę wystawić żonie fakturę VAT na usługi w jej gospodarstwie i na sprzedaż warzyw w jej sklepie – pyta nasz Czytelnik.

10 lutego 2017, 20:53

Do redakcji wpłynęło następujące pytanie: „W 2001 roku otrzymałem od rodziców gospodarstwo rolne o pow. ok. 25 ha, a w 2014 rozpocząłem prowadzenie usług rolniczych i przeszedłem na VAT. W 2009 roku ożeniłem się, a żona wniosła własne gospodarstwo rolne o pow. ok. 12 ha. W 2015 roku żona także przeszła na VAT i założyła sklep spożywczy. Nie mamy do tej pory wspólnych gruntów rolnych. Czy mogę wystawić żonie fakturę VAT na usługi w jej gospodarstwie i na sprzedaż warzyw w jej sklepie”?

Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert VAT odpowiada: Z punktu widzenia Ustawy o VAT w omawianym przypadku małżonkowie posiadają odrębne gospodarstwa rolne będące ich majątkami osobistymi, zatem są odrębnymi podatnikami VAT, każdy z nich dla swojej działalności rolniczej i działalności gospodarczej. Zakładamy przy tym, że każde z tych gospodarstw  ma odrębny numer w ewidencji gospodarstw i rolników ARIMR. Nie ma tu ograniczeń wynikających z art. 15 ust. 4, dotyczących zgłoszenia jednego podatnika w gospodarstwie rolnym stanowiącym współwłasność. Do momentu, gdy małżonkowie utrzymają taki status, mogą wzajemnie wystawiać sobie faktury VAT na świadczenie usług oraz sprzedaż towarów.

Sytuacja zmieni się, jeśli pojawi się współwłasność choćby 1 ara gruntów rolnych, na których będzie prowadzona działalność rolnicza. W takim przypadku tylko jeden z małżonków będzie miał prawo do posiadania NIP dla tej działalności rolniczej, co może być źródłem dużych problemów. Gdyby jednak nasi małżonkowie chcieli zakupić teraz jakieś grunty rolne, powinni rozważyć wcześniej ustanowienie rozdzielności majątkowej.

opr. pł

W każdym kolejnym numerze „top agroszef Premium” szerokie materiały poświęcone VAT: kalkulacje, porady, pytania i odpowiedzi. Kwartalnik „agroszef” w promocyjnej cenie – tylko 20 zł/rok do prenumeraty „top agrar Polska”. Zadzwoń już teraz: 61 886 29 28.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)