Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wnioski na zalesianie jeszcze do 17 sierpnia

Obrazek

Jeszcze tylko dzisiaj (17.08.2015 r.) w biurach powiatowych ARiMR można składać wnioski o dofinansowanie zalesienia gruntów rolnych.

Grzegorz Ignaczewski17 sierpnia 2015, 08:26

W ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” jeszcze do 17 sierpnia br. wszyscy zainteresowani posadzeniem lasu powinni zgłaszać się do biur powiatowych ARiMR. Premia za zalesienie i pielęgnację: Program ten znany jest z poprzednich  rozdań unijnych funduszy. Ogólne zasady przyznawania i wypłaty tej pomocy też pozostają niezmienione – w nowym wydaniu mamy jednak kilka zmian. Niezmieniony pozostał podział pomocy na trzy rodzaje:

  • pomoc na zalesianie – czyli pokrycie kosztów wykonania nasadzeń (zakup sadzonek, robocizna itp.) – ta pomoc wypłacana jest jednorazowo. Jej stawka zależy między innymi od gatunków drzew użytych do nasadzeń i wynosi od niespełna 5 tys. zł/ha aż do  prawie 8 tys. zł/ha,
  • premia pielęgnacyjna – wypłacana przez maksymalnie 5 lat – jest to ryczałtowa płatność przysługująca z tytułu wykonywanych w tym okresie prac pielęgnacyjnych. Jej stawka zależy od rodzaju zalesionego terenu i waha się od 424 zł/ha do prawie 2 tys. zł/ha,
  • premia zalesieniowa wypłacana maksymalnie przez 12 lat – jest to również ryczałtowa rekompensata za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Jej stawka jest stała i wynosi 1215 zł/ha.  

Jak na razie program nie cieszy sie dużym zainteresowaniem. Do 6 sierpnia br. Agencja przyjęła 159 wniosków o takie wsparcie, a wynikająca z nich powierzchnia, na której ma zostać posadzony las wynosi 191 hektarów.

gi

Więcej  o zalesianiu przeczytasz w "top agrar Polska"  06/2015 na str. 27.

Fot. BiernackiPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)