Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

MRiRW czeka na uwagi do strategii "Od pola do stołu"

Do 23 czerwca można zgłaszać uwagi do strategii „Od pola do stołu”. Są one potrzebne ministerstwu rolnictwa do przygotowania stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.

Kamila Szałaj19 czerwca 2020, 08:30
Resort rolnictwa przygotowuje projekt stanowiska rządu do unijnej strategii „Od pola do stołu”. Potrzebna jest także opinia zainteresowanych podmiotów.

Uwagi można przesyłać na adres e-mail: f2f@minrol.gov.pl, w terminie do 23 czerwca 2020 r. 

20 maja Komisja Europejska przyjęła Strategię „Od pola do stołu”, będącą elementem Zielonego Ładu. Wytyczne zakładają, że do 2030 roku ma zostać ograniczone o połowę stosowanie pestycydów i antybiotyków w hodowli oraz o 20 proc. nawozów. Z kolei 25 proc. gruntów ma zostać przeznaczone pod uprawy ekologiczne. 

Ten kierunek transformacji rolnictwa i systemu żywnościowego, narzucony przez KE, nie podoba się wielu organizacjom rolniczym, m.in. KRIR, PZPRZ czy FBZPR. Obawiają się oni, że ambitne cele ograniczą produkcję rolną, zmniejszą dochody rolników, a w efekcie zachwieją bezpieczeństwem żywnościowym. 

Komisarza Wojciechowski uspokaja


Unijny komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnia jednak, że rolnicy będą zachęcani, a nie zmuszani do realizacji zielonych celów. Jego zdaniem najmniejsze powody do obaw powinni mieć właśnie polscy rolnicy, gdyż zużycie pestycydów czy intensywność hodowli jest w naszym kraju dużo mniejsza niż na zachodzie Europy.

- Różnice są ogromne. Generalnie w UE rolnicy stosują średnio 2 kg substancji aktywnych na hektar. Ale są takie kraje, gdzie to zużycie wynosi nawet 7 kg. W Polsce z kolei jest poniżej średniej – mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie komisarz Wojciechowski. 

Jednak pozostałe cele, czyli ograniczenie nawożenia i powiększenie powierzchni upraw ekologicznych nie będą już tak łatwe do osiągnięcia. Jesteśmy bowiem w czołówce krajów zużywających najwięcej nawozów mineralnych NPK – ok. 140 kg na ha w czystym składniku. A powierzchnia upraw ekologicznych w naszym kraju wynosi zaledwie 3 proc., podczas gdy w Austrii czy Danii jest to niemal 25 proc. 

ksz, fot. KE


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)