Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

MRiRW wycofuje się z obietnicy ws. dopłat do ubezpieczeń rolnych

Dwa tygodnie temu resort rolnictwa zapewniał, że przeznaczy dodatkowe 150 mln zł na dopłaty do wiosennych ubezpieczeń upraw i zwierząt. Teraz wycofuje się z tej obietnicy, chociaż część rolników jeszcze nie zawarła polis. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kwota ta zostanie przesunięta na jesienną kampanię ubezpieczeniową, więc pieniędzy na dopłaty w obecnej kampanii zabraknie. 

Kamila Szałaj2 czerwca 2020, 17:57
Nie wszyscy rolnicy zdążyli zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenia upraw i zwierząt. Środki na dopłaty do składek zostały już praktycznie wyczerpane, a zakłady ubezpieczeniowe kończą albo skończyły zawieranie umów.

Dlatego na początku maja Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministerstwa rolnictwa z prośbą o uruchomienie dodatkowych środków na dopłaty do ubezpieczeń. Resort się zgodził, informując, że przeznaczy na ten cel kwotę 150 mln zł. Miały one pochodzić ze środków z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz okazuje się jednak, że ministerstwo wycofuje się z tej obietnicy i nie jest w stanie określić, kiedy środki te będą dostępne! W piśmie skierowanym do samorządu rolniczego, MRiRW informuje, że ”kwota, jaką będą mogły być objęte dopłaty stosowane do składek ubezpieczenia zostanie ustalona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie wcześniej niż w czerwcu br.”

- Niestety, czerwiec to zdecydowanie za późno na uruchomienie tych środków. Pamiętajmy przecież, że obowiązuje jeszcze dwutygodniowy okres karencji, po którym to ubezpieczenie dopiero zaczyna działać – mówi w rozmowie z nami Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Resort rolnictwa tłumaczy tę zwłokę obecną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i brakiem możliwości rzeczywistego oszacowania kwot wpływów, jakie uzyska Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2020 r.

150 mln zł zostanie przesunięte na jesień


Nam udało się nieoficjalnie ustalić, że resort rolnictwa planuje te 150 mln zł (o ile KOWR-owi uda się je znaleźć!) przesunąć na jesienną kampanię ubezpieczania upraw i zwierząt. Tak więc rolnicy, którzy jeszcze nie zdążyli zawrzeć polisy, mogą mieć z tym spory problem. Część firm nadal podpisuje umowy, ale pieniędzy jest coraz mniej i na pewno nie wystarczy dla wszystkich zainteresowanych. 

- W tym roku zainteresowanie rolników ubezpieczeniami jest ogromne. Jednak mając na uwadze ograniczone środki budżetowe na dotacje do składek w tym roku, nie możemy niestety wykluczyć, że w kolejnych tygodniach oferta będzie dostępna wyłącznie w wariancie bez dopłat z budżetu. Z całą pewnością mocny popyt na ubezpieczenia upraw w sezonie wiosennym jest poważnym argumentem za rozważeniem uruchomienia przez Ministerstwo Rolnictwa dodatkowych środków na ten cel - wyjaśnia w rozmowie z nami Krzysztof Mrówka, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych, Concordia Polska Grupa Generali.

Również 
Bank BNP Paribas prowadzi sprzedaż ubezpieczeń upraw w okrojonym zakresie w porównaniu do początku sezonu.

W tym roku na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych w budżecie państwa zostało zabezpieczonych 350 mln złotych. Dodatkowe 150 mln zł miało pochodzić ze środków z zagospodarowania mienia Własności Rolnej Skarbu Państwa. W ubiegłym roku na dopłaty do ubezpieczeń państwo wydało 480 mln zł.

- W 2020 roku pula środków zabezpieczona na ten cel to 350 mln zł. To znacznie mniej nie tylko niż kwota zarezerwowane na ten cel w budżecie w latach ubiegłych (650 mln zł w roku 2019), ale przede wszystkim znacząco mniej niż kwota faktycznie wykorzystana w 2019 roku (około 500 mln zł) - komentuje w rozmowie z nami Krzysztof Mrówka.

ksz


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)