Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Najpopularniejsze ekoschematy 2023. O co wnioskują rolnicy w ARiMR?

Obrazek

Do ARiMR powoli spływają wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2023 r. Ile wniosków już zostało złożonych? Jakie ekoschematy są najchętniej wybierane? Z jakich wariantów najlepiej skorzystać?

Paulina Janusz-Twardowska29 kwietnia 2023, 18:12

Jak informuje ARiMR, do 19 kwietnia do Agencji złożono 217 459  wniosków o dopłaty bezpośrednie, z czego 64 754 to wnioski, w których rolnicy występują o płatności w ramach ekoschematów.

Najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo węglowe”, który stanowi 83% wszystkich wskazywanych ekoschematów.

Najmniej popularne są: „Biologiczna ochrona upraw”, „Produkcja Integrowana” oraz „Rośliny miododajne”.

W ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się następujące praktyki:

  • Wymieszanie słomy z glebą – 35 438 wniosków
  • Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 15 775 wniosków
  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 10 268 wniosków

Korzystanie z ekoschematów ma kluczowe znaczenie dla wysokości dopłat. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie rozszerzonej warunkowości pozwolą jedynie na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. Jest więc o co walczyć.

W związku ze zmianą przepisów blisko milion rolników jeszcze nie złożyło wniosków o dopłaty. Jeśli jesteś jednym z nich, zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji „Łączymy ekoschematy”, w której można wygrać darmową konsultację ekspercką w gospodarstwie dotyczącą możliwości skorzystania z ekoschematów oraz gratisowe wypełnienie wniosku o dopłaty bezpośrednie w tegorocznej kampanii przyjmowania wniosków.

A jeśli złożyłeś już wniosek, ale zastanawiasz się czy mógłbyś wycisnąć więcej z dopłat – ta akcja jest również dla Ciebie. Do końca maja możesz bez żadnych konsekwencji złożyć korektę wniosku do ARiMR. Nie czekaj – weź udział w naszej akcji:

Nie zwlekaj, na zgłoszenia czekamy do 7 maja! Wejdź na lp.konkurs.topagrar.plPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)