Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Nowości w VAT niosą wiele wątpliwości dla rolników

Obrazek

Dla osób, które wzięły udział w naszych jesienno-zimowych warsztatach VAT przygotowaliśmy skróconą prezentację.

dr Piotr Łuczak20 lutego 2018, 12:44
Zakończyliśmy jesienno-zimową turę warsztatów VAT. Jesienią byliśmy w Płońsku (woj. mazowieckie) i Łomży (woj. podlaskie) i w Brzozie k. Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie). Następna tura odbyła się w lutym 2018 r. w rejonie Opolszczyzny i południowej Wielkopolski.
Co najbardziej interesowało rolników? Były to przede wszystkim nowości w zakresie VAT, wchodzące od stycznia 2018 r. Są to m.in.:
  • obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a w wersji elektronicznej;
  • split payment – pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta;
  • Jednolity Polik Kontrolny – podatnicy VAT będą zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK), którym może być np. Excel lub Word;
  • od 1 lipca 2018 r. na żądanie fiskusa podatnik będzie musiał przesyłać plik JPK-Magazyn, JPK-Księga itp.;
  • wykup gruntów i wywłaszczenia pod inwestycje drogowo-gazowe a opodatkowanie VAT;
  • rejestracja kasy fiskalnej;
  • śmierć właściciela gospodarstwa a przejęcie obowiązków przez jego współmałżonka;
  • ile NIP może znajdować się w gospodarstwie rolnym?;
  • czy wykonywanie usług jest działalnością rolniczą – w zależności od interpretacji dla ustawy o podatku dochodowym i podatku VAT?

Prelegentem na warsztatach VAT był Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Spotkanie moderował dr Piotr Łuczak, z-ca red. nacz. top agrar Polska. 
Wersja pdf prezentacji do pobrania TUTAJ.

Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy na bieżąco w naszym kwartalniku „top agroszef Premium” KLIKNIJ TUTAJ.Opr. pł


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)