StoryEditor

Obszary proekologiczne 
– czas na bilans w gospodarstwie

Największym wyzwaniem spośród trzech wymagań zazielenienia płatności bezpośrednich będą obszary proekologiczne (EFA).
15.12.2014., 15:12h

Warto już teraz zrobić bilans co można zaliczyć do obszarów proekologicznych w gospodarstwie.

Przypomnijmy, że obowiązek przeznaczenia przynajmniej 5% gruntów ornych na cele proekologiczne będzie spoczywał na gospodarstwach użytkujących przynajmniej 15 ha gruntów ornych – za wyjątkiem sytuacji, gdy przynajmniej 75% gruntów ornych jest wykorzystywane do produkcji traw lub innych pastewnych roślin zielnych, ugorowane lub wykorzystywane do uprawy strączkowych, jeżeli pozostałe grunty orne nieobjęte tymi uprawami nie przekraczają 30 ha.

Unijne przepisy określają co będzie uznawane za obszar proekologiczny – wszystkie kraje członkowskie obowiązuje jedna lista, z której poszczególne państwa mogą wybrać menu obszarów proekologicznych. Nasze ministerstwo proponuje rolnikom całkiem obszerną listę opcji spełnienia tego wymogu. Na jej podstawie warto zrobić swoisty „spis z natury” powierzchni proekologicznych w każdym gospodarstwie.

Do obszarów proekologicznych będzie można zaliczyć sporo różnego rodzaju użytków i obiektów, które porozrzucane są po gospodarstwach. W ostateczności, kiedy nie da się „uzbierać” wymaganej powierzchni odpowiadającej przynajmniej 5% gruntów ornych zgłaszanych do dopłat, trzeba będzie pomyśleć o przeznaczeniu ich części na ten cel.  gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 20:45